Oʻzbekiston Prezidenti Serbiya delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni tashrif bilan mamlakatimizga kelgan Serbiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Marko Jurichni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchichning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni 2025-yil oktabr oyida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada mustahkamlash istiqbollari koʻrib chiqildi.
Hukumatlar, parlamentlar, ishbilarmon doiralar darajasidagi muloqotlar faollashgani, gumanitar almashinuv kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari, qishloq xoʻjaligi, turizm va boshqa koʻplab muhim tarmoqlarda keng koʻlamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida joriy yilda Belgrad shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yigʻilishini oʻtkazishga kelishib olindi.
Uyushgan mehnat migratsiyasi, madaniyat va taʼlim sohalaridagi sheriklik masalalari koʻrib chiqildi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, boʻlajak oliy darajadagi uchrashuvlar rejasini muhokama qildilar.

President of Uzbekistan receives Serbian delegation
On May 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Serbia Marko Đurić.
At the beginning of the meeting, the high-ranking guest conveyed warm greetings and best wishes from the President of Serbia Aleksandar Vučić, to the President of Uzbekistan.
The parties reviewed prospects for further strengthening multifaceted cooperation between the two countries in the context of implementing the agreements reached at the highest level in October 2025.
The sides noted with satisfaction the active contacts between governments, parliaments, and business communities, as well as the expansion of humanitarian exchange.
Priority attention was given to increasing bilateral trade turnover and preparing a comprehensive cooperation program in such key sectors as mechanical engineering, pharmaceuticals, the chemical industry, information technology, agriculture, tourism, and others.
To advance the economic agenda of cooperation, an agreement was reached to hold the first meeting of the Intergovernmental Commission in Belgrade this year.
The parties also discussed cooperation in the areas of organized labor migration, culture, and education.
An exchange of views also took place on current regional and international issues, as well as the schedule of upcoming high-level meetings.