O‘zbekiston Respublikasining O‘mondagi Elchisi Abdusalom Xatamov Filippin Respublikasining O‘mon Sultonligiga yangi tayinlangan elchisi Noralyn Jubaira Baja xonimni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar bir qator mavzular yuzasidan fikr almashdilar. Suhbat yakunida Noralyn Baja xonimga O‘mondagi diplomatik faoliyatida muvaffaqiyat tilandi.

Ambassador of the Republic of Uzbekistan to the Sultanate of Oman, Abdusalom Xatamov, received the newly appointed Ambassador of the Republic of the Philippines to the Sultanate of Oman, Noralyn Jubaira Baja, at the Embassy of Uzbekistan.
During the meeting, the parties exchanged views on a number of issues of mutual interest. At the conclusion of the conversation, Ambassador Noralyn Baja was wished success in her diplomatic mission in Oman.