12-may kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Braziliya Federativ Respublikasi tashqi ishlar vaziri Mauro Viyeyra bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Braziliya o‘rtasidagi siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish, hamkorlikdagi hali foydalanilmagan salohiyatni ro‘yobga chiqarish, qishloq xo‘jaligi, logistika, ta’lim, madaniy-gumanitar almashinuvlar hamda turizm sohalaridagi aloqalarni rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston va Braziliya ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokidagi biznes-forum va davra suhbati natijalari olqishlandi. Unda Braziliyaning “Embraer”, “WEG”, “Petrobras”, “ABIEC”, “ABPA”, “ApexBrasil” kabi yetakchi kompaniyalari va uyushmalari B2B va B2G formatlarida qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Shuningdek, BRIKS, BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Braziliya Lotin Amerikasidagi muhim va ishonchli hamkorlardan biri ekanligi ta’kidlandi. Mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni aniq amaliy loyihalar va yangi tashabbuslar bilan boyitishga kelishib olindi.
O‘zbekistonga Braziliya tashqi ishlar vazirining tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

12 мая министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов провел встречу с министром иностранных дел Федеративной Республики Бразилия Мауро Виейрой.
В ходе встречи подробно обсуждены вопросы активизации политического диалога между Узбекистаном и Бразилией, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, реализации неиспользованного потенциала сотрудничества, развития связей в сферах сельского хозяйства, логистики, образования, культурно-гуманитарного обмена и туризма.
Приветствованы итоги состоявшихся в рамках визита бизнес-форума и круглого стола с участием представителей деловых кругов Узбекистана и Бразилии. Ведущие бразильские компании и ассоциации, такие как «Embraer», «WEG», «Petrobras», «ABIEC», «ABPA», «ApexBrasil», провели ряд встреч в форматах B2B и B2G.
Также состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в рамках БРИКС, ООН и других международных структур.
Было подчеркнуто, что Бразилия является одним из важных и надежных партнеров в Латинской Америке. Достигнута договоренность наполнять сотрудничество двух стран практическими проектами и новыми инициативами.
Подчеркнуто, что визит министра иностранных дел Бразилии в Узбекистан послужит выведению двусторонних отношений на новый уровень.