Oʻzbekiston va Ozarbayjon yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
Boku shahriga amaliy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini Butunjahon urbanizatsiya forumining muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy tabrikladi.
Avvalgi oliy darajadagi muloqotlar chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlashning ijobiy surʼati qayd etildi. Yil boshidan buyon oʻzaro savdo hajmi 40 foizdan ziyodga oshdi.
Qurilish, togʻ-kon sanoati, energetika, qishloq xoʻjaligi, turizm va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihalarni jadallashtirish hamda birgalikdagi investitsiyalarni, shu jumladan, Qoʻshma investitsiya kompaniyasi mablagʻlarini jalb etgan holda yanada kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Yetakchilar transportga oid tashabbuslarni amalga oshirish va xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.

В рамках программы мероприятий рабочего визита в город Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
В начале беседы глава нашего государств искренне поздравил лидера Азербайджана с успешной организацией Всемирного форума по урбанизации.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих контактов на высшем уровне.
Отмечена позитивная динамика товарооборота. С начала года объем взаимной торговли вырос более чем на 40 процентов.
Успешно реализуются проекты кооперации в сферах строительства, горнодобывающей промышленности, энергетики, сельского хозяйства, туризма и других.
Подчеркнута важность ускорения текущих проектов и наращивания совместного инвестиционного портфеля, в том числе с привлечением средств Совместной инвестиционной компании.
Лидеры также обсудили расширение взаимодействия в реализации транспортных инициатив и развитии международных транспортных коридоров.