Boku shahrida boʻlib oʻtayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumining 13-sessiyasi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Koʻp qirrali Oʻzbekiston – Serbiya munosabatlarini oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirishning dolzarb jihatlari muhokama qilindi.
Asosiy eʼtibor tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, qayta ishlash, kimyo va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi hamda turizm kabi sohalarda kooperatsiya dasturini ishlab chiqish masalalariga qaratildi.
Gumanitar hamkorlikni yanada rivojlantirish, xususan, rektorlarning birinchi forumi hamda Kino va madaniyat kunlarini oʻzaro oʻtkazish muhimligi taʼkidlandi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, boʻlajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini muhokama qildilar.

President of Uzbekistan meets with President of Serbia
On the sidelines of the thirteenth session of the World Urban Forum in Baku, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of Serbia Aleksandar Vučić.
The sides discussed current aspects of the further development of multifaceted Uzbek-Serbian relations in the context of implementing the agreements reached at the highest level.
Priority attention was given to increasing trade turnover and preparing a cooperation program in such sectors as mechanical engineering, manufacturing, the chemical and electrical industries, pharmaceuticals, agriculture, tourism, and other areas.
The importance of further strengthening humanitarian cooperation was emphasized, including the organization of the first forum of rectors and mutual Days of Cinema and Culture.
The Presidents also exchanged views on current international issues and reviewed the schedule of upcoming high-level events.