Oʻzbekiston Prezidenti BAA bilan koʻp qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni Birlashgan Arab Amirliklari Hukumat ishlari boʻyicha vaziri Muhammad bin Abdulloh al-Gargaviy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida vazir davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, mamlakat Bosh vaziri, Vitse-prezidenti va Dubay Amiri Shayx Muhammad Ol Maktum hamda Vitse-prezident Shayx Mansur Ol Nahayonning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni, avvalo, davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligini taʼminlash borasidagi ishlarni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston – BAA doʻstlik va strategik sheriklik munosabatlari jadal rivojlanib, ustuvor yoʻnalishlarda amaliy hamkorlik mustahkamlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlat xizmati mexanizmlarini takomillashtirishning 10 ta asosiy yoʻnalishi boʻyicha hamkorlikni nazarda tutuvchi qoʻshma “yoʻl xaritasi” izchil amalga oshirilmoqda. BAAning byurokratiyani qisqartirish sohasidagi ilgʻor tajribasi joriy etilmoqda. Tegishli dastur doirasida loyiha ofisi ishga tushirildi.
Hozirga qadar qamrovi bir milliondan oshgan “Besh million sunʼiy intellekt yetakchilari” taʼlim dasturini amalga oshirish natijalari ham eʼtirof etildi.
Bugun “Davlat organlari faoliyati samaradorligini baholash” loyihasi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtadi. Mazkur tashabbus qamrovini, jumladan, mahalliy davlat hokimiyati organlari vakillarini jalb qilish hisobiga yanada kengaytirishdan manfaatdorlik bildirildi.
Umummilliy kitobxonlik harakatini birgalikda yoʻlga qoʻyish rejalari koʻrib chiqildi.
Yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va kamol toptirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish, qoʻshma taraqqiyot forumlarini oʻtkazish hamda Oʻzbekiston rivojiga xizmat qiluvchi strategik va konseptual hujjatlarni tayyorlashni ilgari surish boʻyicha kelishuvga erishildi.

President of Uzbekistan highlights importance of expanding multifaceted partnership with the UAE
On May 22, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a delegation from the United Arab Emirates led by Minister of Cabinet Affairs Mohammad bin Abdullah Al Gergawi.
At the beginning of the meeting, the minister conveyed warm greetings to President Shavkat Mirziyoyev from UAE President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, Vice President, Prime Minister of the UAE, and Ruler of Dubai Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, as well as Vice President Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan.
The parties discussed current issues related to the further expansion of multifaceted Uzbek-Emirati cooperation, particularly in enhancing the efficiency of public administration and ensuring the effective implementation of ongoing reforms in this sphere.
They expressed deep satisfaction with the dynamic development of friendly relations and strategic partnership between Uzbekistan and the UAE, as well as with the strengthening of practical cooperation across priority areas.
A joint roadmap covering cooperation in 10 key areas aimed at improving public service mechanisms is being consistently implemented. The UAE’s advanced experience in reducing bureaucracy is being introduced, and a dedicated project office has commenced its work under the relevant program.
The results of the “Five Million Artificial Intelligence Leaders” educational program, which has already engaged more than one million participants, were also highlighted.
Today, an official award ceremony will be held for the winners of the “Performance Assessment of Government Bodies” project. The parties also expressed interest in further expanding the reach of this initiative, including through the involvement of local government representatives.
Plans for the joint launch of a nationwide reading movement were also reviewed.
The parties agreed to continue implementing projects aimed at supporting youth development, organizing joint development forums, and advancing the preparation of strategic and conceptual documents focused on the development of Uzbekistan.