Prezident Shavkat Mirziyoyev Xalqaro kongress markazida Oʻzbekistonda kitobxonlikni rivojlantirish boʻyicha umummilliy harakatga start berish marosimida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari bugun dunyo shiddat bilan oʻzgarayotgani, raqamli texnologiyalar, zamonaviy gadjetlar va sunʼiy intellekt hayotimizga tobora chuqur kirib kelayotganini taʼkidladi. Bunday murakkab sharoitda insonning mustaqil fikrlay olishi eng katta ustunlik ekani qayd etildi.
– Kitob oʻqiydigan odam teran va sogʻlom fikrlaydi. Bunday tafakkurga ega inson esa jamiyatni oʻzgartira oladi, – dedi Prezident.
Taʼkidlanganidek, Yangi Oʻzbekistonda mutolaa madaniyati va kitobga eʼtibor davlat siyosati darajasiga koʻtarilmoqda. Kitobxonlik faqat taʼlim masalasi emas, balki millat kelajagi, xalqimizning maʼnaviy qudrati va mamlakat raqobatbardoshligini taʼminlaydigan muhim omildir.
Davlatimiz rahbari ulugʻ ajdodlarimiz – Imom Buxoriy, Muhammad Xorazmiy, Ahmad Fargʻoniy, Alisher Navoiy, Mirzo Ulugʻbek kabi mutafakkirlar insoniyat sivilizatsiyasiga ulkan hissa qoʻshganini qayd etdi. Ularning yuksak marralarga erishishida ilmga intilish va kitob mutolaasi asosiy manba boʻlgan.
Shu maʼnoda, mamlakatimiz xalqaro maydonda qudratli va yuksak salohiyatli xalq sifatida oʻzini namoyon etishi uchun ikki mustahkam asosga tayanishi zarurligi taʼkidlandi. Bular – bebaho ilmiy va maʼnaviy merosimiz hamda zamonaviy ilm-fan va ilgʻor texnologiyalardir.
Prezidentimiz oʻz faoliyatining dastlabki kunlaridan yoshlarni kitobga oshno qilish, ularda bilimga mehr va ragʻbat uygʻotishga ustuvor ahamiyat qaratib kelayotganini taʼkidladi. 2017-yildan buyon oʻtkazib kelinayotgan “Yosh kitobxon” tanlovi millionlab yoshlarni kitobga yaqinlashtirdi. “Yosh kitobxon oila” tanlovi esa mutolaa muhitini har bir xonadonga olib kirishga xizmat qilmoqda.
Joriy yil boshida qabul qilingan qaror asosida eng faol kitobxonlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yangi tizim yoʻlga qoʻyildi. Kuni kecha “Yosh kitobxon” tanlovining navbatdagi respublika bosqichi yakunlandi. Unda mamlakatimizning barcha hududlaridan kelgan 42 nafar eng bilimdon va zukko yoshlar oʻz iqtidori va salohiyatini namoyon etdi. Tanlovning uch nafar gʻolibi Prezident sovgʻasi – zamonaviy avtomobillar bilan taqdirlandi.
Davlatimiz rahbari gʻoliblarni, ularning ustozlari va ota-onalarini samimiy tabriklab, bunday iqtidorli, izlanuvchan va bilimga chanqoq yoshlar Yangi Oʻzbekistonning haqiqiy tayanchi ekanini taʼkidladi.
Marosimda kitobxonlikni rivojlantirish boʻyicha xalqaro tajribaga ham eʼtibor qaratildi. Xususan, Birlashgan Arab Amirliklarida 2015-yilda Shayx Muhammad bin Rashid Ol Maktum tashabbusi bilan boshlangan “Arab kitobxonlik tanlovi” dasturi bugungi kunda jahondagi eng yirik maʼrifiy harakatlardan biriga aylangani qayd etildi. Qisqa vaqt ichida ushbu tashabbus 200 milliondan ortiq oʻquvchini qamrab olgan.
Oʻzbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari oʻrtasidagi yaqin doʻstlik va strategik sheriklik doirasida ushbu ezgu gʻoyani milliy maʼnaviy merosimiz asosida yurtimizda yangi bosqichga olib chiqishga qaror qilindi.
Shu maqsadda “Milliy kitobxonlik harakati” dasturi boshlanmoqda. Davlatimiz rahbari kuni kecha ushbu dasturni davlat miqyosida faol qoʻllab-quvvatlash boʻyicha alohida farmoyish imzolaganini qayd etdi.
Endilikda har yili mazkur tadbirning final bosqichi Prezident darajasida oʻtkaziladi. Dasturning umumiy yillik mukofot fondi 240 ming dollarni tashkil etadi. Bosh sovrin sohibi 50 ming dollar bilan taqdirlanadi. Bu yurtimiz tarixida kitobxonlik boʻyicha eng salmoqli mukofot boʻladi.
Mazkur harakat mamlakatimizning barcha hududlarini qamrab oladi. Unda umumtaʼlim maktablarining 1-sinfdan 11-sinfgacha boʻlgan oʻquvchilari ishtirok etishi mumkin.
Prezidentimiz ushbu tashabbus maktablar, oilalar va butun jamiyatda kitobxonlik muhitini kuchaytirish, yoshlar qalbida yangi bunyodkorlik ruhini uygʻotishga xizmat qilishini taʼkidladi.
– Men ushbu dasturni shunchaki kitob oʻqish musobaqasi emas, balki jonajon Vatanimiz kelajagi uchun strategik investitsiya deb bilaman. Agar biz bugun bolalarimizning qoʻliga yaxshi kitob bersak, ertaga ular Yangi Oʻzbekistonning buyuk kelajagini barpo etishga albatta qodir boʻladilar, – dedi davlatimiz rahbari.
Marosimda Prezidentimiz barcha oʻquvchi-yoshlar, ustozlar, ota-onalar va keng jamoatchilikni ushbu umummilliy harakatda faol ishtirok etishga chaqirdi.
Kitob oʻqigan, bilimga intilgan va ezgu maʼnolarni anglagan millat hech qachon yengilmasligi taʼkidlandi. “Ilmdan boshqa najot yoʻq” degan maʼrifatparvar ajdodlarimiz gʻoyasini butun mamlakat miqyosida hayotga tatbiq etish muhimligi qayd etildi.

Президент дал старт Национальному движению по чтению
В Международном конгресс-центре Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии запуска общенационального движения по развитию культуры чтения в Узбекистане.
Глава нашего государства отметил, что сегодня мир стремительно меняется, а цифровые технологии, современные гаджеты и искусственный интеллект все глубже входят в нашу жизнь. Важнейшим преимуществом в таких сложных условиях является способность человека к самостоятельному мышлению.
– Читающий человек отличается глубоким и здоровым мышлением. А обладая таким сознанием, человек способен изменить общество, – сказал Президент.
Было отмечено, что в Новом Узбекистане культура чтения и внимание к книге выходят на уровень государственной политики. Любовь к книге – это не только вопрос образования, но и важный фактор, определяющий будущее нации, духовную силу нашего народа и конкурентоспособность страны.
Глава государства отметил, что наши великие предки – Имам Бухари, Мухаммад Хорезми, Ахмад Фергани, Алишер Навои, Мирзо Улугбек и другие мыслители – внесли огромный вклад в развитие человеческой цивилизации. Основным источником в достижении ими высоких рубежей было стремление к знаниям и чтение книг.
Чтобы наша страна могла на международной арене заявить о себе как сильное государство с высоким потенциалом, она должна опираться на две прочные основы. Это наше бесценное научное и духовное наследие, а также современные знания и передовые технологии.
Президент нашей страны отметил, что с первых дней своей деятельности он уделяет приоритетное внимание приобщению молодежи к чтению книг, формированию у них любви и интереса к знаниям. Проводимый с 2017 года конкурс «Юный книголюб» позволил миллионам молодых людей приобщиться к книге. Конкурс «Молодая читающая семья» способствует внедрению культуры чтения в каждый дом.
На основании постановления, принятого в начале этого года, была внедрена новая система поддержки наиболее активных читателей. Накануне завершился очередной республиканский этап конкурса «Юный книголюб», в котором приняли участие 42 самых эрудированных юношей и девушек со всех регионов страны, продемонстрировав свои способности и потенциал. Трое победителей конкурса были награждены подарком Президента – современными автомобилями.
Глава государства искренне поздравил победителей, их наставников и родителей, подчеркнув, что такие талантливые, инициативные и стремящиеся к знаниям молодые люди являются настоящей опорой Нового Узбекистана.
В ходе церемонии уделено внимание международному опыту развития культуры чтения. В частности, отмечено, что программа «Арабский книжный челлендж», инициированная в 2015 году Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом в Объединенных Арабских Эмиратах, сегодня стала одним из крупнейших просветительских движений в мире. За короткий период данная инициатива охватила более 200 миллионов читателей.
В рамках тесной дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами принято решение вывести эту благородную идею на новый уровень в нашей стране на основе национального духовного наследия.
С этой целью стартует программа «Национальное движение по чтению». Глава государства отметил, что накануне было подписано отдельное распоряжение по всесторонней поддержке данной программы государством.
Теперь финальный этап этого мероприятия будет проводиться каждый год на уровне Президента. Общий годовой призовой фонд программы составит 240 тысяч долларов. Обладатель главного приза получит 50 тысяч долларов. Это станет самой крупной наградой в сфере поддержки чтения в истории нашей страны.
Данное движение охватит все регионы. В нем смогут принять участие учащиеся с 1 по 11 класс общеобразовательных школ.
Президент отметил, что данная инициатива будет способствовать укреплению культуры чтения в школах, семьях и во всем обществе, а также пробуждению у молодежи нового созидательного духа.
– Я рассматриваю эту программу не просто как соревнование по чтению книг, а как стратегическую инвестицию в будущее нашей Родины. Если сегодня мы дадим детям в руки хорошие книги, то завтра они обязательно будут способны построить великое будущее Нового Узбекистана, – сказал глава нашего государства.
В ходе церемонии Президент нашей страны призвал всех школьников, учителей, родителей и широкую общественность активно участвовать в общенациональном движении.
Подчеркнуто, что нация, которая читает, стремится к знаниям и проникается высокими идеалами, никогда не будет побеждена. Отмечена важность воплощения в жизнь на общенациональном уровне идеи наших просвещенных предков – «Нет и не может быть иного пути к спасению, кроме знания».