Термиз майдони – Марказий ва Жанубий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш йўлидаги мулоқот
Азал-азалдан Марказий ва Жанубий Осиё савдо, маданий ва сиёсий жараёнлар доирасида бир-бири билан чамбарчас боғланган. Географик яқинлик ва қадимий савдо йўллари халқлар ва цивилизациялар ўртасидаги фаол мулоқотга, товарлар ва маданият алмашинувига, минтақанинг умумий тарихий-маданий қиёфасини шакллантиришга хизмат қилган. Марказий Осиё давлатлари мустақилликка эришгач, Жанубий Осиёга нисбатан ўз ташқи сиёсий ва иқтисодий стратегияларини босқичма-босқич амалга ошира бошладилар.
Марказий ва Жанубий Осиёнинг стратегик жойлашуви, табиий ресурсларга бойлиги, демографик салоҳияти ва тарихий мероси билан белгиланадиган аҳамиятидан келиб чиққан ҳолда, бу минтақалар илмий тадқиқот мавзуси бўлиб қолмоқда. Хусусан, минтақавий хавфсизлик комплекси нуқтаи назаридан олимлар Марказий ва Жанубий Осиёни иккита мустақил ва тенг ҳуқуқли минтақа сифатида кўриб чиқадилар. Бунда Афғонистоннинг Жанубий ва Марказий Осиёнинг ўзаро боғлиқлиги ва босқичма-босқич яқинлашувини таъминлайдиган минтақавий хавфсизлик комплексининг асосий элементи сифатидаги роли трансформация қилинаётганини таъкидлаш лозим.
Таъкидлаш жоизки, Марказий Осиёнинг марказида жойлашган Ўзбекистон минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашда муҳим ўрин тутади. Шу ўринда, мамлакат минтақада тинчлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган конструктив ташқи сиёсий ташаббусларни фаол илгари суриб, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида кўприк бўлишга интилмоқда. Минтақалар ўртасидаги ўзаро алоқаларга бўлган қизиқишни инобатга олган ҳолда, 2021 йил июль ойида Тошкент шаҳрида “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференцияда “Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш тўғрисида”ги махсус резолюция лойиҳасини ишлаб чиқиш ва БМТ Бош Ассамблеяси муҳокамасига киритиш таклиф этилди. Натижада, 2022 йил июль ойида БМТга аъзо давлатлар ушбу резолюциянинг қабул қилинишини бир овоздан маъқуллагани мамлакатимизнинг халқаро майдондаги ўрни ва нуфузи мустаҳкамланиб бораётганининг яна бир ёрқин ифодаси бўлди.
Қайд этиш лозимки, резолюцияда давлатларга Марказий ва Жанубий Осиёда барқарорлик ва хавфсизликка умумий таҳдид ва хатарларга қарши курашишда саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, транспорт инфратузилмаси ва ахборот-коммуникация технологияларини кенгайтириш, шунингдек, денгиз портларига қулай, барқарор, тижорий жиҳатдан фойдали, арзон, инклюзив ва хавфсиз йўлларни очадиган янги халқаро транспорт йўлакларини шакллантириш орқали минтақалар ўртасидаги ҳамкорликни давом эттириш ва ривожлантириш таклиф этилган.
Бу жараёнларда Термиз ҳам минтақавий хавфсизликни таъминлаш, ҳам савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш нуқтаи назаридан икки минтақани боғлайдиган ўзига хос майдонга айланиши мумкин. Шу ўринда тарихан халқлар ва цивилизациялар мулоқоти, савдо-гуманитар ва бошқа алоқаларни ривожлантириш марказларидан бири ҳисобланган Термиз шаҳри кўп асрлар давомида минтақада стратегик жиҳатдан муҳим ўрин тутганлигини қайд этиш жоиз. Жумладан, Кушонлар империяси даврида Термиз турли цивилизациялар фаол ҳамкорлик қилган муҳим маданий марказларидан бири бўлган. Шаҳар Марказий ва Жанубий Осиёда кенг тарқалган буддавийлик санъати ва адабиётини етказувчи муҳим боғловчи нуқта вазифасини бажарган. Бундан ташқари, географик нуқтаи назардан Термиз Марказий ва Жанубий Осиёни боғлаб турувчи шаҳар ҳисобланган. У Шарқ ва Ғарбни боғлаган Буюк Ипак йўлининг муҳим нуқталаридан бири ҳам бўлган.
Замонавий босқичда шаҳар “Термиз – Наибобод – Майданшахр – Логар – Харлачи” темир йўли, “Сурхон – Пули-Хумри” электр узатиш линиялари каби бир қатор транспорт ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда бошланғич нуқта бўлиб хизмат қилмоқда. Умуман олганда, Термиз майдонининг аҳамияти қуйидагилар билан изоҳлаш мумкин:
Биринчидан, минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш кесимида Термиз шаҳри ҳар доим марказий ўринни эгаллаб келган. 11/09/2001 воқеаларидан сўнг бу ерда 2002 йилдан 2015 йилгача фаолият юритган ва Афғонистондаги Халқаро хавфсизлик кучлари учун гуманитар юклар логистикасини таъминлаган “Термиз стратегик ҳаво-транспорт пункти” жойлаштирилди. Бу тажриба шаҳарнинг ҳарбий беқарорлик шароитида хавфсиз кесишиш ва таъминот пункти сифатидаги аҳамиятини янада кучайтирди.
Бундан ташқари, Термиз Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлар билан терроризм, ноқонуний гиёҳванд моддалар савдоси ва трансчегаравий жиноятчиликка қарши кураш бўйича қўшма ташаббуслари доирасида фаол фойдаланилмоқда. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ва Афғонистонни боғловчи “Дўстлик кўприги” нафақат одамлар ва юклар ҳаракатини назорат қилишни таъминлашда, балки минтақавий хавфсизликни таъминлашда муҳим аҳамиятга эга бўлган Афғонистондан келаётган гиёҳванд моддаларнинг (шу жумладан, синтетик наркотиклар) ноқонуний айланишини олдини олишда ҳам муҳим роль ўйнайди (масалан, Сурхондарё вилоятидаги “Айритом” чегара божхона пости ходимлари жорий йилнинг март ойида умумий оғирлиги 70 кг ва жорий йилнинг май ойида 600 кг бўлган гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний олиб киришга уринишнинг олдини олишган).
Бир вақтнинг ўзида, Термиз чегара масалаларини конструктив ҳал этиш майдони ҳам ҳисобланади. Хусусан, 2024 йил 22-28 август кунлари Термиз шаҳрида Ўзбекистон-Тожикистон қўшма демаркация комиссияси ишчи гуруҳларининг навбатдаги учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув давомида Ўзбекистон-Тожикистон давлат чегарасининг лойиҳа демаркация чизиғидан ўтишини келишиш бўйича қўшма ишлар давом эттирилди, унинг якунлари бўйича тегишли баённома имзоланди.
Иккинчидан, Термиз шаҳрининг Марказий ва Жанубий Осиёда узоқ муддатли тинчлик ва хавфсизликни таъминлашнинг моддий асоси сифатидаги савдо-иқтисодий ва логистика аҳамияти унинг стратегик жойлашуви ва замонавий логистика инфратузилмаси билан белгиланади.
Жумладан, 2022 йилда “Термиз карго маркази” терминали Афғонистон ва Жанубий Осиё мамлакатларига юк оқимларига хизмат кўрсатувчи халқаро кўп функцияли логистика хаби мақомини олди. Бу ўз навбатида, унинг халқаро гуманитар инфратузилмадаги мавқеини оширди (2025 йилдан бошлаб у БМТ Қочқинлар бўйича олий комиссари бошқармасининг Глобал таъминот тармоғига интеграция қилинди) ва гуманитар ёрдам етказиб бериш географиясининг кенгайишига ҳисса қўшди (2022 йилда Термиздан Покистондаги сув тошқинидан жабрланганларга гуманитар ёрдам ҳаво йўллари орқали етказилган, 2023 йилда БМТ ҚБОКнинг Термиздаги минтақавий гуманитар логистика маркази Афғонистонга 48 мингдан ортиқ кўрпа юкланган 12 та юк машинасини жўнатди). Таъкидлаш жоизки, Термиз инфратузилмаси халқаро ташкилотлар томонидан Жанубий Осиёга озиқ-овқат ва дори-дармонларни етказиб бериш учун фаол жалб этилмоқда, бу эса ижтимоий кескинликни камайтириш ва гуманитар инқирозлар туфайли юзага келиши мумкин бўлган можаролар кучайишининг олдини олишга хизмат қилмоқда.
Бундан ташқари, 2024 йил август ойида қулай ишбилармонлик ва логистика муҳитини яратиш, маъмурий жараёнларни соддалаштириш ва тадбиркорлар учун қулай шарт-шароитларни яратишга мўлжалланган “Термиз” халқаро савдо марказининг очилиши, бир томондан, шаҳарнинг иқтисодий жозибадорлигини оширса, иккинчи томондан, Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг ўсишини рағбатлантиради. Шу ўринда таъкидлаш жоизки, 3 мингта савдо нуқталари жойлашган ушбу Марказ ҳудудида (Афғонистон билан чегарадан 500 метр узоқликда жойлашга ва 37 гектар майдонда жойлашган) ташриф буюрувчилар учун 15 кунлик визасиз режим жорий этилган.
Бу йўналишда Термиз икки томонлама иқтисодий алоқалар учун мақбул майдон ҳам ҳисобланади. Хусусан, 2024 йилнинг март ва апрель ойларида Афғонистон савдо вазири Н.Азизий бошчилигидаги афғон делегацияси вакиллари ва Балх вилояти ишбилармон доиралари Термиз шаҳрига ташриф буюриб, икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, фармацевтика, озиқ-овқат ва тоғ-кон саноати каби соҳаларда кооперацияни кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон томони билан учрашув ўтказди.
Учинчидан, Термиз шаҳрининг маданий-гуманитар салоҳияти ҳам муҳим аҳамият касб этади. 2018 йилда Ўзбекистоннинг ташаббуси билан Афғонистон фуқаролари учун таълим маркази ташкил этилди. Мазкур таълим муассасаси 17 та олий таълим йўналиши ҳамда 16 та ўрта махсус ва касб-ҳунар таълими йўналиши бўйича фақат афғонистонликларга таълим берадиган дунёдаги ягона таълим муассасаси ҳисобланади. Унинг фаолияти давомида Афғонистоннинг 700 га яқин фуқароси ўқитилиб, улардан 200 дан ортиғини қизлар ташкил этади.
Муассаса БМТ Тараққиёт дастури, Европа Иттифоқи, Германия, Словакия, Ҳиндистон каби донор мамлакатлар ва хорижий ташкилотлар билан халқаро алоқалар ва ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлайди. Жумладан, 2023 йил январь ойида ушбу таълим муассасаси негизида Афғонистон фуқароларини ўқитиш ва тайёрлаш учун “ЕИ билим маркази” очилди (бу ҳамкорликда ишлаш, ўз-ўзини ўқитиш ва касбий алоқаларни ўрнатиш учун платформа тақдим этувчи коворкинг майдони ҳисобланади). Умуман олганда, Термиз шаҳрида Афғонистон учун таълим марказининг ташкил этилиши ушбу мамлакат фуқаролари учун сифатли таълим олиш имкониятини кенгайтириш, шунингдек, касбий тайёргарлик учун таълим муҳити ва технологияларни таъминлаш имконини беради.
Умуман олганда, барқарор иқтисодий ўсиш ва янги ривожланиш имкониятларига эга бўлган, жадал ривожланаётган Марказий ва Жанубий Осиё минтақаси ўзининг бой ресурслари, иқтисодий жиҳатдан бир-бирини тўлдириши, демографик салоҳияти, умумий вазифалари ва географик яқинлиги билан катта салоҳиятга эга. Бу борада Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар икки минтақани ягона ҳамкорлик, хавфсизлик ва барқарор ривожланиш макони доирасида бирлаштиришга қаратилган.
Ушбу жараёнларда “Термиз майдони” нафақат Марказий ва Жанубий Осиёда хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича конструктив механизм, балки минтақалар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва транспорт алоқаларини ривожлантиришда қўшимча восита бўлиши мумкин. Шу билан бирга, хавфсизлик масалалари, жумладан, терроризм, экстремизм ва наркотрафикка қарши курашиш, шунингдек, транспорт, туризм ва таълим соҳаларидаги муносабатларни ривожлантириш ҳар икки минтақа учун ҳамкорликнинг истиқболли йўналиши ҳисобланади.

Termez platform – dialogue for ensuring security and stability in Central and South Asia
Since ancient times, Central and South Asia have been closely connected through trade, cultural exchange and political processes. Geographical proximity and ancient trade routes contributed to active dialogue between peoples and civilizations, the exchange of goods and culture as well as the formation of a shared historical and cultural identity in the region. Following the acquisition of independence, the Central Asian states began gradually developing their own foreign policy and economic strategies toward South Asia.
Given the significance of Central and South Asia, shaped by their strategic location, abundant natural resources, demographic potential and historical heritage, these regions have become the subject of extensive scientific research. Thus, from the perspective of the regional security complex, scholars consider Central and South Asia as two independent yet equal regions. In this context, it is important to emphasize the transformation of Afghanistan’s role as a key component of the regional security complex, facilitating interconnectedness and the gradual rapprochement between South and Central Asia.
It should be noted that Uzbekistan, located in the heart of Central Asia, plays a key role in ensuring regional security and stability. At the same time, the country, actively promoting constructive foreign policy initiatives aimed at strengthening peace and cooperation in the region, acts as the locomotive of economic interconnectedness between Central and South Asia. Recognizing the growing demand for mutual ties between the regions, in July 2021 in Tashkent a high-level international conference “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities” was held. There the proposal to develop and submit for consideration to the UN General Assembly a draft special resolution “On Strengthening the Connectivity between Central and South Asia” was put forward. As a result, in July 2022, the UN member states unanimously approved the adoption of this resolution, which became another vivid testament to the recognition of our country’s role and authority in deepening interconnectedness, establishing dialogue with the region and maintaining peace and stability.
It should be emphasized that the resolution calls on states to unite their efforts in combating common challenges and threats to stability and security in Central and South Asia, recommends continuing and deepening interregional cooperation by expanding transport infrastructure and information-communication technologies, as well as by developing new international transport corridors that provide convenient, sustainable, commercially viable, affordable, accessible, inclusive and safe routes to seaports.
In these processes, Termez has the potential to become a unique platform for connecting the two regions, both in terms of ensuring regional security and in terms of developing trade and economic relations. At the same time, the city of Termez, historically considered as one of the centers of dialogue between peoples and civilizations, the development of trade, humanitarian, and other ties, for many centuries occupied a strategically important position in the region. Thus, the era of the Kushan Empire, Termez served as a major cultural center where various civilizations actively interacted. The city was a significant hub for the transmission of Buddhist art and literature, which spread widely across Central and South Asia. Moreover, from a geographical point of view, Termez was a link between Central and South Asia. It was also one of the key points on the Great Silk Road connecting East and West.
At the present stage, Termez serves as a starting point for the implementation of a number of transport and infrastructure projects, such as the “Termez – Naibabad – Maydan Shahr – Logar – Kharlachi” railway, the “Surkhan – Puli-Khumri” power lines, and others. In general, the significance of the Termez platform lies in the following:
Firstly, in the context of ensuring regional security and stability, the city of Termez has consistently held a central position. Following the events of 11/9/2001 the “Termez Strategic Air Transport Point” was established here, which operated from 2002 to 2015 and ensured the logistics of humanitarian cargo for the International Security Assistance Force in Afghanistan. This experience further reinforced the city’s significance as a secure transit and supply hub during times of military instability.
In addition, Termez is actively used within the framework of Uzbekistan’s joint initiatives with international partners in combating terrorism, drug trafficking, and cross-border crime. In this context, the “Friendship Bridge” connecting Uzbekistan and Afghanistan, plays an important role in ensuring control not only over the movement of people and cargo, but also in monitoring the illegal trafficking of drugs (including synthetic drugs) coming from Afghanistan, which is important for maintaining regional security (for example, employees of the “Ayritom” border customs post in Surkhandarya region in March of this year prevented an attempt to illegally import a batch of narcotic drugs with a total weight of 70 kg and in May of this year – 600 kg).
At the same time, Termez is considered a platform for constructive resolution of border issues. Thus, on August 22-28, 2024, a regular meeting of the working groups of the joint Uzbek-Tajik demarcation Commission was held in Termez. During the meeting, joint work continued on coordinating the passage of the design demarcation line of the Uzbek-Tajik state border, following which a corresponding protocol was signed.
Secondly, the trade, economic, and logistical significance of the city of Termez, as a material foundation for long-term peace and security in Central and South Asia, is determined by its strategic location and modern logistical infrastructure.
In particular, in 2022, “The Termez Cargo Center terminal” received the status of an international multifunctional logistics hub serving cargo flows to Afghanistan and South Asian countries. This, in turn, has elevated its status in international humanitarian infrastructure (from 2025 it has been integrated into the UN High Commissioner for Humanitarian Affairs warehouse network) and contributed to the expansion of humanitarian shipments’ geography (in 2022 humanitarian aid was delivered by air from Termez to flood victims in Pakistan, and in 2023, the UNHCR Regional Humanitarian Logistics Center in Termez sent 12 truckloads of over 48,000 blankets to Afghanistan). It is noteworthy that Termez’s infrastructure is being actively utilized by international organizations to deliver food and medicine to South Asia, which contributes to reducing social tension and preventing the escalation of conflicts caused by humanitarian crises.
Furthermore, the opening of the Termez International Trade Center in August 2024, designed to create a favorable business environment and logistics, simplify administrative procedures and create conditions for entrepreneurs, on the one hand, enhances the city’s economic attractiveness and, on the other hand, stimulates the growth of economic cooperation between Central and South Asia. In this context, it should be noted that on the territory of the Center (37 hectares, 500 meters from the border with Afghanistan), where 3 thousand retail outlets are located, a 15-day visa-free regime has been introduced for visitors.
In this regard, Termez is also considered a suitable platform for conducting bilateral economic relations. Thus, in March and April of 2024 year, representatives of the Afghan delegation, headed by the Minister of Trade N. Azizi and business circles of the Balkh province, visited the city of Termez, where they held a meeting with the Uzbek side to develop bilateral trade and economic cooperation and expand cooperation in such sectors as agriculture, textiles, pharmaceuticals, food, and mining.
Thirdly, the cultural and humanitarian potential of Termez is considered to be of considerable importance. Thus, in 2018, at the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan, an educational center for Afghan citizens was created. This educational institution is the only one in the world that provides training exclusively for Afghans in 17 areas of higher and 16 areas of secondary specialized, vocational education. During his functioning, about 700 Afghan citizens underwent training, meanwhile 200 of them are girls.
The institution actively maintains international relations and cooperation with donor countries and foreign organizations such as UNDP, EU, GFR, Slovakia, India. Thus, in January 2023, the “EU Knowledge Center” was opened on the basis of this educational institution to train and educate Afghan citizens (this is a coworking space that provides a platform for joint work, self-learning, and establishing professional connections). Overall, the establishment of an educational center for Afghanistan in Termez will expand access to quality education for Afghan citizens, as well as provide an educational environment and technologies for vocational training.
Therefore, Central and South Asia, dynamically developing regions with stable economic growth and new development opportunities, have significant potential due to their rich resources, economic complementarity, demographic potential, common tasks, and geographical proximity. At the same time, Uzbekistan’s efforts are aimed at integrating the two regions within a single space of cooperation, security, and sustainable development.
In these processes, the “Termez platform” not only serves as a constructive mechanism for ensuring security and stability in Central and South Asia, but also has the potential to become an additional tool for developing trade, economic and transport links between the regions. At the same time, a promising area of cooperation for both regions is considered to be, first of all, security issues, including the fight against terrorism, extremism, drug trafficking, as well as the development of interaction in the fields of transport, tourism, and education.