Global o‘zgarishlar sharoitida samarali transport aloqasini shakllantirish
Jahon iqtisodiyoti rivojlanishining hozirgi bosqichi xalqaro ta’minot zanjirlarining keng miqyosda o‘zgarishi va geosiyosiy beqarorlikning kuchayishi bilan tavsiflanadi. Bunday sharoitda o‘zaro transport bog‘liqligi iqtisodiy xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlashning muhim omillaridan biriga aylanib bormoqda.
Mazkur jarayonlar Yevroosiyo davlatlari uchun alohida dolzarblik kasb etadi. Bu borada tranzit yo‘laklarining yangi me’morchiligida asosiy bo‘g‘in vazifasini o‘tayotgan Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi kompleks transport-logistika hamkorligi strategik ahamiyatga ega.
Rossiya–O‘zbekiston hamkorligi barqaror ijobiy o‘sish sur’atini namoyon etmoqda. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, mamlakatlar o‘rtasidagi yuk tashishning umumiy hajmi 18,2 million tonnani tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 13,6 foizga oshdi. Tashuvlar tarkibida eksport 3,6 million tonnani, import – 9,2 million tonnani, tranzit esa – 5,4 million tonnani tashkil qildi.
Yuk aylanmasining asosini an’anaviy tarzda temiryo‘l transporti shakllantiradi. 2025-yilda bu boradagi hajmlar 12,9 million tonnaga yetib, o‘tgan yilga nisbatan 12,3 foizga o‘sdi. Ayni paytda tranzit tashuvlari qariyb 15 foizga ko‘payib, 4,8 million tonnani tashkil etdi.
Strategik sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish hamkorlikning muhim bosqichi bo‘ldi. Xususan, “Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodi”ni “Transmashxolding” AJning ishonchli boshqaruviga o‘tkazish bo‘yicha yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Imzolangan kelishuvlar doirasida 2026-yil oxirigacha korxonani bosqichma-bosqich xususiylashtirish istiqboli bilan uni to‘liq modernizatsiya qilish ko‘zda tutilgan.
Yo‘lovchi tashish bo‘yicha temiryo‘l sohasida “Toshkent – Moskva” va “Toshkent – Qozon” yo‘nalishlarida qatnovlar to‘liq tiklandi. Kun tartibida Andijondan Moskvaga poyezdlar harakatini yo‘lga qo‘yish hamda ikki mamlakatning sayyohlik markazlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri temiryo‘l aloqasini tashkil etish masalasi turibdi.
Avtomobil tashuvlarini rivojlantirish ham hamkorlikning muhim yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, avtomobilda yuk tashish hajmi 5,2 mln tonnadan oshib, 16,5 foizlik o‘sishni ko‘rsatdi. Shu bilan birga, yo‘lovchi avtobus qatnovlarini rivojlantirish ham davom etmoqda. Toshkentdan Novosibirsk, Qozon, Perm, Krasnodar, Ufa, Moskva va Sankt-Peterburgga muntazam avtobus yo‘nalishlari yo‘lga qo‘yildi.
2026–2028-yillarda Nijniy Novgorod, Tyumen va Yekaterinburgga yo‘nalishlar ochish rejalashtirilgan. Xizmatlar sifatini oshirish maqsadida yagona xizmat ko‘rsatish standartlari, monitoring tizimlari va chiptalarni elektron bron qilish kabi raqamli servislar joriy etilmoqda.
Aviatsiya aloqalari sohasida ham salmoqli natijalarga erishildi. 2025-yilda 34 mingdan ortiq ikki tomonlama aviaqatnov amalga oshirilib, 4,8 foizlik o‘sishga erishildi va 4,2 mln dan ziyod yo‘lovchi tashildi. Bugungi kunda parvozlar haftasiga 340 ta reys chastotasi bilan bajarilmoqda. Ularda Rossiyaning 45 dan ortiq aviakompaniyasi hamda O‘zbekistonning yetakchi aviatashuvchilari ("Uzbekistan Airways", "Qanot Sharq", "Panorama Airways", "My Freighter") ishtirok etmoqda.
2025-yil iyun oyida Moskvada aviatsiya idoralarining kelishuvlari hamkorlikda tub burilish yasadi. Tomonlar muntazam reyslar chastotasini haftasiga 1000 tagacha oshirishga kelishib oldilar. Ushbu kvotalardan to‘liq foydalanilgan taqdirda, tashish sig‘imi yiliga 16 mln yo‘lovchidan oshadi.
Hamkorlikning eng muhim yo‘nalishi yangi xalqaro transport yo‘laklarini birgalikda shakllantirishdan iborat bo‘lib, ularning asosiysi “Belarus – Rossiya – Qozog‘iston – O‘zbekiston – Afg‘oniston – Pokiston” multimodal yo‘lagidir. Loyihani amalga oshirish 2023-yili SHHTning birinchi Transport forumi doirasida ushbu yo‘lakni rivojlantirish to‘g‘risidagi memorandumni imzolash bilan boshlangan edi.
2024-yil aprel oyida Termiz shahrida ishchi guruhning birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi va unda tomonlar yuk oqimlarini tahlil qilish, elektron raqamli hujjatlarni joriy etish va bojxona tartib-taomillarini optimallashtirishni ko‘zda tutuvchi yo‘l xaritasini imzoladilar. Pokiston memorandumga qo‘shilgach, 2025-yil davomida ishchi guruhning bir qator qo‘shimcha yig‘ilishlari o‘tkazilib, ularda tarif shartlari, logistik yechimlar va yo‘nalish bo‘ylab sinov tariqasidagi konteyner tashuvlarini tashkil etish masalalari kelishib olindi.
Istiqbolda ushbu transport yo‘lagi Belarus va Rossiya, Markaziy Osiyo mamlakatlari hamda Janubiy Osiyo bozorlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri transport-logistika aloqasini ta’minlovchi Yevroosiyo makonining eng muhim yo‘nalishlaridan biriga aylanish salohiyatiga ega.
Rossiya-O‘zbekiston hamkorligi transport va logistika sohasida to‘laqonli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi. Transportning barcha turlarini sinxron rivojlantirish, chuqur sanoat kooperatsiyasi va yangi tranzit yo‘nalishlarini birgalikda qurish Katta Yevroosiyo bo‘ylab iqtisodiy o‘sishni ta’minlashga qodir bo‘lgan Yevroosiyo bog‘liqligining mustahkam poydevorini shakllantirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi huzuridagi Transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o‘rganish markazining yetakchi mutaxassislari Sh. Ahmedov va M. Tohirov

Формирование эффективной транспортной связанности в условиях глобальных изменений
Современный этап развития мировой экономики характеризуется масштабной трансформацией международных цепочек поставок и ростом геополитической неопределенности. В этих условиях транспортная связанность становится одним из ключевых факторов обеспечения экономической безопасности и устойчивого развития.
Особую актуальность данные процессы приобретают для государств Евразии. Стратегическое значение здесь имеет комплексное транспортно-логистическое сотрудничество между Российской Федерацией и Республикой Узбекистан, которые выступают ключевыми звеньями новой архитектуры транзитных коридоров.
Российско-узбекское взаимодействие демонстрирует устойчивую положительную динамику. По итогам 2025 года общий объем грузоперевозок между странами достиг 18,2 млн тонн, увеличившись на 13,6 процента по сравнению с предыдущим годом. В структуре перевозок экспорт составил
3,6 млн тонн, импорт - 9,2 млн тонн, а транзит - 5,4 млн тонн.
Основу грузооборота традиционно формирует железнодорожный транспорт. В 2025 году объемы достигли 12,9 млн тонн, показав рост на 12,3 процента по отношению к прошлому году, при этом транзитные перевозки выросли почти на 15 процентов - до 4,8 млн тонн.
Важным этапом сотрудничества стало развитие стратегической промышленной кооперации. В частности, реализуется масштабный проект по передаче Ташкентского завода по строительству и ремонту пассажирских вагонов в доверительное управление АО «Трансмашхолдинг». В рамках подписанных соглашений до конца 2026 года предусмотрена полная модернизация предприятия с перспективой его поэтапной приватизации.
В сфере пассажирских железнодорожных перевозок в полном объеме восстановлено сообщение по маршрутам «Ташкент – Москва» и «Ташкент – Казань». На повестке дня стоит вопрос запуска движения поездов из Андижана в Москву и организации прямого железнодорожного сообщения между туристическими центрами двух стран.
Важным направлением сотрудничества остается также развитие автомобильных перевозок. Объем автомобильных грузоперевозок по итогам 2025 года превысил 5,2 млн тонн, показав рост на 16,5%. Одновременно продолжается развитие пассажирского автобусного сообщения. Налажены регулярные автобусные рейсы из Ташкента в Новосибирск, Казань, Пермь, Краснодар, Уфу, Москву и Санкт-Петербург.
На период 2026–2028 годов запланировано открытие маршрутов в Нижний Новгород, Тюмень и Екатеринбург. Для повышения качества услуг внедряются единые стандарты обслуживания, системы мониторинга и цифровые сервисы, включая электронное бронирование билетов.
Значительные результаты достигнуты и в сфере авиационного сообщения. В 2025 году осуществлено более 34 тысяч двусторонних авиарейсов, показав рост на 4,8%, перевезено свыше 4,2 млн пассажиров. Сегодня полеты выполняются с частотой 340 рейсов в неделю. В них задействовано более 45 российских авиакомпаний и ведущие узбекские перевозчики (Uzbekistan Airways, Qanot Sharq, Panorama Airways, My Freighter).
Прорывным этапом стали договоренности авиационных властей в июне 2025 года в Москве. Стороны согласовали увеличение частоты до 1000 регулярных рейсов в неделю. При полном использовании этих квот провозная емкость превысит 16 млн пассажиров в год.
Наиболее значимым направлением сотрудничества является совместное формирование новых международных транспортных коридоров, ключевым из которых выступает мультимодальный коридор «Беларусь – Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан». Реализация проекта была инициирована подписанием в 2023 году меморандума о развитии данного коридора в рамках первого Транспортного форума ШОС.
В апреле 2024 года в г. Термезе прошло первое заседание рабочей группы, где стороны подписали дорожную карту, предусматривающую анализ грузопотоков, внедрение электронных цифровых документов и оптимизацию таможенных процедур. После присоединения Пакистана к меморандуму в течение 2025 года был проведён ряд дополнительных заседаний рабочей группы, в рамках которых были согласованы тарифные условия, логистические решения и вопросы организации тестовых контейнерных перевозок по маршруту.
В перспективе данный транспортный коридор способен стать одним из важнейших маршрутов евразийского пространства, обеспечивающим прямую транспортно-логистическую связь между Союзным государством Беларуси и России, странами Центральной Азии и рынками Южной Азии.
Российско-узбекское сотрудничество в сфере транспорта и логистики приобрело характер полномасштабного стратегического партнерства. Синхронное развитие всех видов транспорта, глубокая промышленная кооперация и совместная прокладка новых транзитных маршрутов формируют надежный каркас евразийской связанности, способный обеспечить экономический рост на всем пространстве Большой Евразии.
Ведущие специалисты Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Ш.Ахмедов и М.Тохиров