Oʻzbekiston Prezidenti AQShning “Air Products” kompaniyasi rahbarini qabul qildi
Mamlakatimizda yuqori texnologiyali sanoat korxonalarini barpo etishga faol investitsiya kiritayotgan AQShning mazkur kompaniyasi bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
“Air Products” sanoat gazlarini ishlab chiqarish va yetkazib berish boʻyicha jahonning yetakchi kompaniyalaridan biri boʻlib, uning bozor kapitallashuvi 60 milliard dollardan oshgan. Kompaniya har yili 50 dan ortiq mamlakatda 200 million tonna sanoat gazlarini ishlab chiqarib, 750 ga yaqin ishlab chiqarish obyektlarini oʻz ichiga olgan tarmoqni boshqaradi.
Ayni paytda kompaniyaning yurtimizga yoʻnaltirgan investitsiyalarining umumiy hajmi 1 milliard dollardan oshgan. “GTL Uzbekistan” zavodida sanoat gazlarini qayta ishlash, Fargʻona neftni qayta ishlash zavodida vodorod ishlab chiqarish hamda “Navoiyazot” aksiyadorlik jamiyatida suyuq uglerod dioksidi ishlab chiqarish boʻyicha loyihalar hamda Toshkent va Qarshi shaharlarida taʼlim dasturlari amalga oshirilgan.

As part of the Tashkent International Investment Forum, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Chief Executive Officer of Air Products Eduardo Menezes.
The parties discussed issues related to the further expansion of mutually beneficial cooperation with the American company, which is actively investing in the establishment of high-tech industrial enterprises in Uzbekistan.
Air Products is one of the world's leading producers and suppliers of industrial gases, with a market capitalization exceeding $60 billion. The company produces around 200 million tons of industrial gases annually in more than 50 countries and operates a network of approximately 750 production facilities.
To date, the company's total investment in Uzbekistan has exceeded $1 billion. Projects have been implemented for the processing of industrial gases at the Uzbekistan GTL plant, hydrogen production at the Fergana Oil Refinery, and liquid carbon dioxide production at Navoiazot, as well as educational programs in Tashkent and Karshi.
The parties agreed to accelerate the implementation of new projects with the company's participation under a joint roadmap.