Oʻzbekiston va Germaniya Prezidentlari koʻp qirrali sheriklikni yanada rivojlantirishga intilishlarini tasdiqladilar
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy aloqalar va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirishning asosiy masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Germaniya Prezidentining oʻz mamlakati va Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston hamda Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarini izchil rivojlantirishga hamda oʻzaro manfaatli mintaqalararo hamkorlikni ilgari surishga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida eʼtirof etdi.
Ikki tomonlama muloqot jadal tus olib, mamlakatlar oʻrtasidagi aloqalar yuksak darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo-investitsiya sohasidagi hamkorlikda barqaror ijobiy surʼat kuzatilmoqda. Oʻtgan yil yakunlariga koʻra, oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 1,4 milliard dollardan ortib, joriy yilning oʻtgan davrida yana 5 foizga koʻpaydi. Germaniyaning Oʻzbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 2025-yilda 2 milliard dollarga yetdi.
May oyida Toshkentda boʻlib oʻtgan Germaniya iqtisodiyoti kunlari hamda Germaniya – Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashi 10-yigʻilishining ahamiyatiga alohida toʻxtalib oʻtildi. Tadbirlar yakunida 1 milliard dollarlik yangi investitsiya va savdo kelishuvlari toʻplami imzolandi.
Madaniy-gumanitar aloqalar izchil mustahkamlanmoqda. Bugungi kunda Oʻzbekistonda 400 mingdan ziyod yoshlar nemis tilini oʻrganmoqda, 2 mingdan ortiq talabalar Germaniyaning yetakchi universitetlarida tahsil olmoqda. Oʻtgan yili ilk bor ikki mamlakat universitetlarining forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻtgan hafta nemis universitetlari konsorsiumi bilan Samarqandda Oʻzbekiston – Germaniya amaliy fanlar universitetini tashkil etish toʻgʻrisidagi bitim imzolangani taʼlim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam boʻldi.
Davlat rahbarlari sanoat, energetika va “yashil iqtisodiyot”, transport va logistika, togʻ-kon, toʻqimachilik, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, taʼlim va sogʻliqni saqlash yoʻnalishlarida hamkorlikni yanada kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanini qayd etdilar.
Yetakchilar avtomobilsozlik, maishiy kimyo mahsulotlarini ishlab chiqarish, logistika va malakali kadrlar tayyorlash sohalarida yangi qoʻshma loyiha va dasturlar ishga tushirilayotganini olqishladilar. Toshkentda ikkinchi Universitetlar forumi hamda uchinchi Oʻzbekiston – Germaniya tibbiyot forumining oʻtkazilishi qoʻllab-quvvatlandi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashib, koʻp tomonlama maydonlarda, shu jumladan, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formati doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Germaniya Federal Prezidentining ushbu tashrifi ikki tomonlama munosabatlar rivojida yangi bosqichni boshlab berishi hamda ikki tomonlama munosabatlarning barcha jabhalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.

Президенты Узбекистана и Германии подтвердили курс на углубление многопланового партнерства
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Федерального Президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера в узком составе и с участием делегаций.
Были рассмотрены ключевые вопросы дальнейшего развития узбекско-германского сотрудничества, укрепления политического диалога, расширения торгово-экономических связей и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Президент Республики Узбекистан особо подчеркнул личный вклад Федерального Президента Германии в последовательное развитие отношений своей страны и Европейского Союза с Узбекистаном и государствами Центральной Азии, а также продвижение взаимовыгодного межрегионального сотрудничества.
С удовлетворением отмечены интенсивный характер двустороннего диалога и высокий уровень контактов между странами. Устойчивую положительную динамику демонстрирует взаимодействие в торгово-инвестиционной сфере. По итогам прошлого года объём взаимной торговли превысил 1,4 миллиарда долларов, с начала текущего года увеличился еще на 5 процентов. Объем германских инвестиций в экономику Узбекистана в 2025 году достиг 2 миллиардов долларов.
Особо подчеркнуто значение состоявшихся в мае в Ташкенте Дней германской экономики и 10-го заседания Германо-Узбекского делового совета. По итогам мероприятий подписан пакет новых инвестиционных и торговых соглашений на сумму свыше 1 миллиарда долларов.
Последовательно укрепляются культурно-гуманитарные связи. Сегодня немецкий язык в Узбекистане изучают более 400 тысяч молодых людей, свыше 2 тысяч студентов проходят обучение в ведущих университетах Германии. В прошлом году впервые состоялся Форум университетов двух стран.
Важным шагом в развитии образовательного сотрудничества стало подписание на прошлой неделе соглашения с консоциумом немецких университетов об открытии в Самарканде Узбекско-Германского университета прикладных наук.
Главы государств подтвердили заинтересованность в дальнейшем расширении кооперации в сферах промышленности, энергетики и «зеленой» экономики, транспорта и логистики, горнодобывающей и текстильной отраслях, фармацевтики, сельского хозяйства, образования и здравоохранения.
Лидеры приветствовали запуск новых совместных проектов и программ в области автомобилестроения, производства бытовой химии, логистики и подготовки квалифицированных кадров. Поддержали проведение в Ташкенте второго Форума университетов и третьего Узбекско-Германского медицинского форума.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, обсудили перспективы взаимодействия в многосторонних форматах, включая платформу «Центральная Азия – Германия».
Выражена уверенность, что нынешний визит Федерального Президента Германии откроет новый этап в развитии узбекско-германских отношений и будет способствовать дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества по всему спектру двусторонней повестки.