Oʻzbekiston va Germaniya Prezidentlari koʻp qirrali sheriklikni yanada rivojlantirishga intilishlarini tasdiqladilar
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Federal Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayerning tor doirada hamda rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Germaniya hamkorligini yanada rivojlantirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy aloqalar va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirishning asosiy masalalari koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Germaniya Prezidentining oʻz mamlakati va Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston hamda Markaziy Osiyo davlatlari bilan munosabatlarini izchil rivojlantirishga hamda oʻzaro manfaatli mintaqalararo hamkorlikni ilgari surishga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida eʼtirof etdi.
Ikki tomonlama muloqot jadal tus olib, mamlakatlar oʻrtasidagi aloqalar yuksak darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo-investitsiya sohasidagi hamkorlikda barqaror ijobiy surʼat kuzatilmoqda. Oʻtgan yil yakunlariga koʻra, oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 1,4 milliard dollardan ortib, joriy yilning oʻtgan davrida yana 5 foizga koʻpaydi. Germaniyaning Oʻzbekiston iqtisodiyotiga kiritgan investitsiyalari hajmi 2025-yilda 2 milliard dollarga yetdi.
May oyida Toshkentda boʻlib oʻtgan Germaniya iqtisodiyoti kunlari hamda Germaniya – Oʻzbekiston ishbilarmonlar kengashi 10-yigʻilishining ahamiyatiga alohida toʻxtalib oʻtildi. Tadbirlar yakunida 1 milliard dollarlik yangi investitsiya va savdo kelishuvlari toʻplami imzolandi.
Madaniy-gumanitar aloqalar izchil mustahkamlanmoqda. Bugungi kunda Oʻzbekistonda 400 mingdan ziyod yoshlar nemis tilini oʻrganmoqda, 2 mingdan ortiq talabalar Germaniyaning yetakchi universitetlarida tahsil olmoqda. Oʻtgan yili ilk bor ikki mamlakat universitetlarining forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻtgan hafta nemis universitetlari konsorsiumi bilan Samarqandda Oʻzbekiston – Germaniya amaliy fanlar universitetini tashkil etish toʻgʻrisidagi bitim imzolangani taʼlim sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda muhim qadam boʻldi.
Davlat rahbarlari sanoat, energetika va “yashil iqtisodiyot”, transport va logistika, togʻ-kon, toʻqimachilik, farmatsevtika, qishloq xoʻjaligi, taʼlim va sogʻliqni saqlash yoʻnalishlarida hamkorlikni yanada kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekanini qayd etdilar.
Yetakchilar avtomobilsozlik, maishiy kimyo mahsulotlarini ishlab chiqarish, logistika va malakali kadrlar tayyorlash sohalarida yangi qoʻshma loyiha va dasturlar ishga tushirilayotganini olqishladilar. Toshkentda ikkinchi Universitetlar forumi hamda uchinchi Oʻzbekiston – Germaniya tibbiyot forumining oʻtkazilishi qoʻllab-quvvatlandi.
Tomonlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashib, koʻp tomonlama maydonlarda, shu jumladan, “Markaziy Osiyo – Germaniya” formati doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar.
Germaniya Federal Prezidentining ushbu tashrifi ikki tomonlama munosabatlar rivojida yangi bosqichni boshlab berishi hamda ikki tomonlama munosabatlarning barcha jabhalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.

Presidents of Uzbekistan and Germany reaffirm commitment to deepening multifaceted partnership
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Germany Frank-Walter Steinmeier held talks at the Kuksaroy residence in both narrow and expanded formats.
The discussions focused on further advancing Uzbek-German cooperation, strengthening political dialogue, expanding trade and economic ties, and enhancing cultural and humanitarian exchanges.
President Shavkat Mirziyoyev particularly underscored President Frank-Walter Steinmeier’s personal contribution to the steady development of Germany’s and the European Union’s relations with Uzbekistan and the countries of Central Asia, as well as to the promotion of mutually beneficial interregional cooperation.
The parties expressed satisfaction with the intensive nature of bilateral dialogue and the high level of contacts between the two countries. Trade and investment cooperation continues to demonstrate strong momentum. Bilateral trade exceeded $1.4 billion last year and has grown by a further 5 percent since the beginning of this year, while German investment in Uzbekistan’s economy has reached $2 billion.
The leaders also highlighted the outcomes of the Days of German Economy and the 10th meeting of the German-Uzbek Business Council held in Tashkent in May. The events resulted in the signing of a package of investment and trade agreements worth more than $1 billion.
Cultural and humanitarian ties continue to strengthen. Today, more than 400,000 young people in Uzbekistan study the German language, while over 2,000 students are studying at leading German universities. Last year, the first Forum of Universities of the two countries was held.
An important step in the development of educational cooperation was the signing last week of an agreement with a consortium of German universities to establish the Uzbek-German University of Applied Sciences in Samarkand.
The heads of state reaffirmed their interest in further expanding cooperation across industry, energy and the green economy, transport and logistics, mining, textiles, pharmaceuticals, agriculture, education, and healthcare.
The leaders welcomed the launch of new joint projects and programs in the automotive industry, household chemicals production, logistics, and the training of qualified personnel. They also supported the holding of the second Forum of Universities and the third Uzbek-German Medical Forum in Tashkent.
The parties exchanged views on current regional and international issues and discussed prospects for cooperation within multilateral formats, including the Central Asia–Germany platform.
The leaders expressed confidence that the current visit of President Frank-Walter Steinmeier would open a new chapter in the development of Uzbek-German relations and contribute to the further expansion of mutually beneficial cooperation across the full spectrum of the bilateral agenda.
The heads of state agreed to adopt a comprehensive roadmap to ensure the timely and effective implementation of all agreements reached.