O‘monning “Asdaa Oman” nashrida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan V Toshkent xalqaro investitsiya forumiga oid maqola e’lon qilindi.
Maqolada mazkur tadbirga tayyorgarlik ko‘rish doirasida O‘zbekiston davlat rahbari boshchiligida yig‘ilish o‘tkazilgani haqida atroflicha ma’lumot berilgan.
Nashrda yozilishicha, Toshkent xalqaro investitsiya forumi O‘zbekistonning investitsiya salohiyatini namoyish etish va xorijiy hamkorlar bilan o‘zaro manfaatli loyihalarni muhokama qilish uchun muhim maydonga aylanadi.
“Forumning asosiy g‘oyasi – O‘zbekiston nafaqat kapital jalb qila oladigan, balki Markaziy Osiyoning iqtisodiy rivojlanishida uzoq muddatli qoidalar va yo‘nalishlarni belgilay oladigan mintaqaviy investitsiya markazi maqomini mustahkamlashdan iborat”, – deyiladi materialda.
Agar 2022-yilda bo‘lib o‘tgan birinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida 56 davlatdan mingdan ortiq xorijiy mehmon ishtirok etgan bo‘lsa, bu galgi beshinchi forumda 100 ga yaqin davlatdan uch mingdan ortiq xorijiy mehmon ishtirok etishi kutilmoqda.
“Asdaa Oman” nashri Toshkent xalqaro investitsiya forumi davomida o‘tkaziladigan yalpi majlis, ikki tomonlama uchrashuvlar va biznes muloqotlari haqida ham alohida to‘xtalib o‘tgan.

В популярном оманском издании «Asdaa Oman» опубликована статья, предстоящему V Ташкентскому международному инвестиционному форуму, который состоится в Узбекистане.
В публикации подробно освещается информация о совещании по подготовке к данному мероприятию, прошедшем под председательством главы государства Узбекистана.
Как отмечает издание, Ташкентский международный инвестиционный форум станет важной площадкой для демонстрации инвестиционного потенциала Узбекистана и обсуждения взаимовыгодных проектов с зарубежными партнёрами.
«Основная идея форума заключается в укреплении статуса Узбекистана как регионального инвестиционного центра, который способен не только привлекать капитал, но и определять долгосрочные правила и направления экономического развития Центральной Азии», - говорится в материале.
Если в первом Ташкентском международном инвестиционном форуме, состоявшемся в 2022 году, приняли участие более тысячи иностранных гостей из 56 стран, то в текущем, пятом форуме ожидается участие более трёх тысяч гостей примерно из 100 государств.
Издание «Asdaa Oman» также отдельно отмечает, что в рамках форума запланированы пленарные заседания, двусторонние встречи и бизнес-диалоги.