O‘monning “Asdaa Oman” gazetasida O‘zbekistonning kon-geologiya sohasida raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni tatbiq etilishiga bag‘ishlangan maqola e’lon qilindi.
Maqolada Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda kon-geologiya sohasini raqamli transformatsiya qilish va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish chora-tadbirlari ko‘rib chiqilgani haqida ma’lumot berilgan.
Nashrda ta’kidlanishicha, tog‘-kon geologiya sohasi mamlakat iqtisodiyotida muhim o‘rin tutadi. Xususan, 2025-yilda uning hissasi O‘zbekistonning umumiy sanoat ishlab chiqarishi hajmining qariyb 20 foizini tashkil etgan bo‘lsa, tarmoqning davlat budjeti daromadlariga qo‘shgan hissasi 118,5 trillion so‘mga yetgan.
Mamlakat rahbariyati sohani modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish quvvatlari va mehnat resurslaridan oqilona foydalanish, zamonaviy raqamli yechimlarni joriy etish hamda investitsiyalarni jalb qilishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Shuningdek, materialda mamlakatning mineral-xomashyo bazasini kengaytirish rejalariga alohida to‘xtalib o‘tilgan. Muallifning yozishicha, kelgusi besh yilda oltin zaxiralarini 879 tonnaga, kumush zaxiralarini 510 tonnaga, mis ishlab chiqarish hajmini esa 676 ming tonnagacha oshirish ko‘zda tutilgan.

Газета «Asdaa Oman» опубликовала статью, посвящённую реформам в сфере внедрения цифровых технологий и искусственного интеллекта в горно-геологическую отрасль Узбекистана.
В материале приводится информация о совещании под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, на котором были рассмотрены меры по цифровой трансформации горно-геологического сектора и внедрению технологий искусственного интеллекта.
Издание отмечает, что горно-геологическая отрасль занимает важное место в национальной экономике Узбекистана. В частности, в 2025 году её доля в общем объёме промышленного производства страны составила 20 процентов.
Также подчёркивается, что вклад отрасли в доходы государственного бюджета в 2025 году достиг 118,5 триллиона сумов. В связи с этим глава государства уделяет особое внимание трансформации сектора, рациональному использованию производственных мощностей и трудовых ресурсов, внедрению цифровых решений и увеличению объёмов инвестиций.
Отдельно приводятся планы по наращиванию ресурсной базы: в ближайшие пять лет планируется довести запасы золота до 879 тонн, серебра – до 510 тонн, а объёмы производства меди – до 676 тысяч тонн.