Oʻzbekiston Prezidenti Jahon banki bilan sheriklikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Jahon banki taʼsischi davlatlarining “Shveysariya guruhi” yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizda boʻlib turgan bankning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha vitse-prezidenti Antonella Bassani boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Antonella Bassani davlatimiz rahbariga Jahon banki prezidenti Ajay Banganing samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Jahon banki guruhi bilan strategik hamkorlikni Yangi Oʻzbekistonda olib borilayotgan tarkibiy islohotlarning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha keng miqyosda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan ikki tomonlama aloqalar va konstruktiv sheriklik misli koʻrilmagan darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻtgan yil sentabr oyida Nyu-York shahrida Jahon banki prezidenti bilan erishilgan oliy darajadagi kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Qoʻshma loyihalar portfeli 15 milliard dollardan oshdi. Toshkent shahrida Jahon bankining mintaqaviy ofisi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Moliyalashtirishning yangi mexanizmlari samarali joriy etilmoqda.
Joriy yilda boʻlib oʻtadigan Jahon banki oliy rahbariyatining tashriflari va qoʻshma tadbirlarga puxta tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.
Ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotning eng asosiy yoʻnalishlarini qamrab oluvchi yangi uzoq muddatli Mamlakat dasturini ishlab chiqish rejalari qoʻllab-quvvatlandi.
Kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlarini amalga oshirish, davlat korxonalarini xususiylashtirish boʻyicha qoʻshma dasturlarni ilgari surish hamda iqtisodiyot tarmoqlariga sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etishda Jahon banki guruhining moliyaviy vositalaridan foydalanishni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Suv xoʻjaligi sohasini moliyalashtirish, inson kapitalini rivojlantirish, shuningdek, Oʻzbekistonning xalqaro reytinglardagi oʻrnini yaxshilashga koʻmaklashish masalalarida yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish ham ustuvor vazifalardan biri sifatida qayd etildi.

Президент Узбекистана обсудил дальнейшее развитие партнёрства со Всемирным банком
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня провел встречу с делегацией Всемирного банка во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Антонеллой Бассани, находящейся в нашей стране для участия в заседании «Швейцарской группы» стран-учредителей Банка.
Антонелла Бассани передала главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания от президента Всемирного банка Аджая Банги.
Были обсуждены вопросы полномасштабного развития стратегического сотрудничества с Группой Всемирного банка в приоритетных направлениях проводимых структурных реформ в Новом Узбекистане.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентный уровень двустороннего взаимодействия и конструктивного партнерства с этим глобальным финансовым институтом.
Последовательно реализуются договоренности на высшем уровне, достигнутые с президентом Банка в городе Нью-Йорке в сентябре прошлого года.
Портфель совместных проектов превысил 15 миллиардов долларов. В Ташкенте успешно функционирует региональный офис Банка. Эффективно внедряются новые инструменты финансирования.
Подчеркнута важность тщательной подготовки к предстоящим в этому году визитам высшего руководства Банка и совместным мероприятиям.
Поддержаны планы по формированию новой долгосрочной Страновой программы сотрудничества в наиболее востребованных сферах социально-экономического развития.
Особое внимание уделено расширению использования инструментов Группы Банка по поддержке развития малого и среднего предпринимательства, реализации мер по сокращению бедности, совместному продвижению программ приватизации государственных предприятий, внедрению искусственного интеллекта в секторах экономики.
Среди приоритетов также отмечено тесное взаимодействие в вопросах финансирования водного сектора, развития человеческого капитала, содействия в улучшении позиций Узбекистана в мировых рейтингах.