Oʻzbekiston Prezidenti Jahon banki bilan sheriklikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 29-iyun kuni Jahon banki taʼsischi davlatlarining “Shveysariya guruhi” yigʻilishida ishtirok etish uchun mamlakatimizda boʻlib turgan bankning Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi boʻyicha vitse-prezidenti Antonella Bassani boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Antonella Bassani davlatimiz rahbariga Jahon banki prezidenti Ajay Banganing samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Jahon banki guruhi bilan strategik hamkorlikni Yangi Oʻzbekistonda olib borilayotgan tarkibiy islohotlarning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha keng miqyosda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan ikki tomonlama aloqalar va konstruktiv sheriklik misli koʻrilmagan darajaga koʻtarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oʻtgan yil sentabr oyida Nyu-York shahrida Jahon banki prezidenti bilan erishilgan oliy darajadagi kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda.
Qoʻshma loyihalar portfeli 15 milliard dollardan oshdi. Toshkent shahrida Jahon bankining mintaqaviy ofisi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Moliyalashtirishning yangi mexanizmlari samarali joriy etilmoqda.
Joriy yilda boʻlib oʻtadigan Jahon banki oliy rahbariyatining tashriflari va qoʻshma tadbirlarga puxta tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.
Ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotning eng asosiy yoʻnalishlarini qamrab oluvchi yangi uzoq muddatli Mamlakat dasturini ishlab chiqish rejalari qoʻllab-quvvatlandi.
Kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishni qoʻllab-quvvatlash, kambagʻallikni qisqartirish chora-tadbirlarini amalga oshirish, davlat korxonalarini xususiylashtirish boʻyicha qoʻshma dasturlarni ilgari surish hamda iqtisodiyot tarmoqlariga sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etishda Jahon banki guruhining moliyaviy vositalaridan foydalanishni kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Suv xoʻjaligi sohasini moliyalashtirish, inson kapitalini rivojlantirish, shuningdek, Oʻzbekistonning xalqaro reytinglardagi oʻrnini yaxshilashga koʻmaklashish masalalarida yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish ham ustuvor vazifalardan biri sifatida qayd etildi.

President of Uzbekistan discusses further development of partnership with the World Bank
On June 29, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with a World Bank delegation led by Antonella Bassani, Vice President of the Europe and Central Asia Region, who is in Uzbekistan to participate in a meeting of the Bank’s Swiss Constituency.
Antonella Bassani conveyed the sincere greetings and best wishes of World Bank President Ajay Banga to the President of Uzbekistan.
The parties discussed the further development of strategic cooperation with the World Bank Group in the priority areas of New Uzbekistan's ongoing structural reforms.
The sides noted with deep satisfaction the unprecedented level of bilateral cooperation and constructive partnership achieved with this global financial institution in recent years.
The high-level agreements reached with the World Bank President in New York last September are being implemented consistently.
The portfolio of joint projects has exceeded $15 billion. The Bank's regional office in Tashkent is operating successfully, while new financing instruments are being effectively introduced.
The parties emphasized the importance of thorough preparations for the upcoming visits of the Bank’s senior management and joint events scheduled for this year.
Support was expressed for plans to develop a new long-term Country Cooperation Program in the priority areas of socio-economic development.
Particular attention was paid to expanding the use of the World Bank Group's instruments to support the development of small and medium-sized enterprises, implement poverty reduction measures, jointly advance the privatization of state-owned enterprises, and introduce artificial intelligence across economic sectors.
The parties also noted that the priorities include close cooperation in financing the water sector, developing human capital, and supporting efforts to improve Uzbekistan's standing in international rankings.