2026-yil 30-iyun kuni Maskat shahrida O‘zbekiston Respublikasining savdo-iqtisodiy va investitsiya imkoniyatlariga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda O‘mon Tashqi ishlar vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, 30 ga yaqin yetakchi kompaniyalar vakillari hamda boshqa tashkilotlar rahbariyati ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev, O‘mon Sultonligi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Xalifa al-Xarisiy hamda mamlakatimizning Maskatdagi elchisi Abdusalom Xatamov nutq qildilar.
Ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflar ilgari surildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning investitsiya va turizm salohiyati hamda mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imtiyoz va imkoniyatlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
Davra suhbati doirasida O‘mon Savdo-sanoat palatasi Turizm qo‘mitasi raisi, “Siham Development and Investment” kompaniyasi rahbari Siham al-Harsiyga O‘zbekistonning Sultonlikdagi turizm elchisi sertifikati topshirildi.

On June 30, 2026, a roundtable dedicated to the trade, economic, and investment opportunities of the Republic of Uzbekistan was held in Muscat.
The event was attended by representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman, the Oman Chamber of Commerce and Industry, around 30 leading companies, as well as heads of other organizations.
Remarks were delivered by First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev, Deputy Foreign Minister of the Sultanate of Oman Khalifa al-Harithi, and Ambassador of the Republic of Uzbekistan to Muscat Abdusalom Khatamov.
Concrete proposals were put forward to expand trade, economic, and investment cooperation between the two countries.
A presentation was also delivered on the investment and tourism potential of the Republic of Uzbekistan, as well as the incentives and opportunities created in the country for foreign investors.
As part of the roundtable, Siham Al Harthy, Chairperson of the Tourism Committee of the Oman Chamber of Commerce and Industry and Head of Siham Development and Investment, was presented with the Certificate of Tourism Ambassador of the Republic of Uzbekistan to the Sultanate of Oman.