2026-yil 30-iyun kuni Maskat shahrida O‘zbekiston Respublikasining savdo-iqtisodiy va investitsiya imkoniyatlariga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda O‘mon Tashqi ishlar vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, 30 ga yaqin yetakchi kompaniyalar vakillari hamda boshqa tashkilotlar rahbariyati ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev, O‘mon Sultonligi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Xalifa al-Xarisiy hamda mamlakatimizning Maskatdagi elchisi Abdusalom Xatamov nutq qildilar.
Ikki davlat o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflar ilgari surildi.
Shuningdek, O‘zbekistonning investitsiya va turizm salohiyati hamda mamlakatimizda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imtiyoz va imkoniyatlar yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
Davra suhbati doirasida O‘mon Savdo-sanoat palatasi Turizm qo‘mitasi raisi, “Siham Development and Investment” kompaniyasi rahbari Siham al-Harsiyga O‘zbekistonning Sultonlikdagi turizm elchisi sertifikati topshirildi.

Состоялся круглый стол с участием представителей деловых кругов Омана
30 июня в Маскате состоялся круглый стол, посвященный торгово-экономическим и инвестиционным возможностям Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие представители Министерства иностранных дел Султаната Оман, Торгово-промышленной палаты Омана, около 30 ведущих компаний, а также руководители других организаций.
На мероприятии выступили первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев, заместитель министра иностранных дел Султаната Оман Халифа аль-Харисий и Посол Республики Узбекистан в Маскате Абдусалом Хатамов.
Были выдвинуты конкретные предложения по расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя государствами.
Также состоялась презентация инвестиционного и туристического потенциала Республики Узбекистан, а также льгот и возможностей, созданных в стране для иностранных инвесторов.
В рамках круглого стола председателю Комитета по туризму Торгово-промышленной палаты Омана, руководителю компании Siham Development and Investment Сихам аль-Харси был вручён сертификат туристического посла Республики Узбекистан в Султанате Оман.