Ўзбекистонда хорижий сайёҳлар учун ҚҚСни қайтариш тизими йўлга қўйилди
2026 йил 1 апрелдан бошлаб Ўзбекистоннинг барча халқаро аэропортларида хорижий фуқаролар учун қўшилган қиймат солиғини (Tax Free) қайтариш тизими жорий этилди.
Янги тизим сайёҳларга мамлакат ҳудудида харид қилинган товарлар учун ҚҚСни қайтариб олиш имконини беради. Маблағлар нақд пул шаклида ёки банк картасига ўтказиш орқали қайтарилиши мумкин. Нақд пулсиз шакл танланганда, маблағлар товар мамлакатдан олиб чиқилгандан сўнг 3 иш куни ичида ўтказилади.
ҚҚСни қайтариш мумкин бўлган энг кам харид суммаси 300 000 сўмни (ҚҚС билан бирга) ташкил этади. Бунда хорижий фуқароларга солиқ суммасининг 85 фоизи қайтарилади, қолган 15 фоизи эса “Tax Free” тизими оператори хизматларини қоплашга йўналтирилади.
Мазкур тизимнинг жорий этилиши Ўзбекистоннинг хорижий сайёҳлар учун жозибадорлигини янада ошириши, чакана савдо ҳажмини кенгайтириши ҳамда туризм соҳасининг изчил ривожланишига хизмат қилиши кутилмоқда.
Келгусида тизимни босқичма-босқич кенгайтириш, уни аэропортлардан ташқари темир йўл вокзаллари ва чегара божхона постларида ҳам жорий этиш, шунингдек, чакана савдо нуқталарининг кенгроқ қамровини таъминлаш кўзда тутилган.
Шу билан бирга, жараённи соддалаштириш мақсадида уни рақамлаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг учун замонавий ахборот технологиялари ва мобиль ечимлардан кенг фойдаланиш режалаштирилган.

VAT refund system for foreign tourists takes effect in Uzbekistan
Starting April 1, 2026, a value-added tax refund (Tax Free) system for foreign citizens has been launched at all international airports in Uzbekistan.
The new system allows tourists to receive VAT refunds on goods purchased within the country. Refunds can be issued either in cash or transferred to a bank card. If a cashless method is chosen, the funds are credited within up to 3 business days after the goods are exported.
The minimum purchase amount eligible for a refund is 300,000 UZS (including VAT). Foreign citizens are refunded 85% of the VAT amount, while the remaining 15% is allocated to cover the services of the Tax Free system operator.
The previously limited list of goods eligible for Tax Free (with the exception of food products) has been abolished.
It is expected that the introduction of Tax Free will increase the country’s attractiveness for foreign tourists, contribute to the growth of retail trade, and support further development of the tourism sector.
In the future, the system is planned to be expanded in stages — in addition to airports, it will be introduced at railway stations and border customs checkpoints, as well as extended to a wider range of retail outlets, including the broader retail sector.
Special attention is being paid to digitalization: to simplify refund procedures, active use of modern information technologies and mobile solutions is planned.