Suhbat juda ochiq va samimiy ruhda o’tdi. Tomonlar Qatarning taraqqiyotidagi hayratlanarli yutuqlarini qayd etib, O‘zbekiston hamda Qatarning savdo, investitsiya, innovatsiya, ta’lim va madaniy almashinuv sohalarida hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llarini muhokama qildi. Xalqlarimiz farovonligiga bevosita xizmat qiladigan yangi imkoniyatlarni ochishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar kelajak sari yo‘naltirilgan, ishonch, o‘zaro hurmat va samimiy do‘stlikka asoslangan qat’iy sadoqatlarini bildirdilar.
Vazir ta’kidlashicha, O‘zbekiston Qatarni ishonchli va doimiy hamkor sifatida qadrlaydi va bugungi ijobiy ruhni yanada yaqinlashtiradigan amaliy tashabbuslarga aylantirishni intiqlik bilan kutmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Qatar Bosh vaziri va tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdurahmon Ol Soniy bilan uchrashdi.
Muzokaralar har tomonlama va konstruktiv ruhda o‘tib, mintaqaviy va global mavzularning keng doirasini qamrab oldi.
Tomonlar atrofimizda yuz berayotgan dolzarb o‘zgarishlar yuzasidan fikr almashdi hamda ikki birodar mamlakatlar o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlashga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.
Bundan tashqari, vazirlar birgalikda O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi Strategik sheriklik bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi yig‘ilishiga raislik qildi.
Kun tartibi juda keng va sermazmun bo‘lib, ikki va ko‘p tomonlama hamkorligimizning butun ko‘lamini qamrab oldi. Siyosiy muloqot va savdodan tortib investitsiyalar, innovatsiyalar va o‘zaro bog‘liqlik soholarigacha barcha asosiy yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Tashrif doirasida, shuningdek, Qatar Bosh vaziri o‘rinbosari va mudofaa ishlari bo‘yicha davlat vaziri Shayx Saud bin Abdurahmon bin Hasan bin Ali Ol Soniy bilan ham uchrashuv bo‘lib o’tdi.
Qayd etildiki, O‘zbekiston va Qatar barcha yo‘nalishlarda, jumladan, mudofaa sohasida misli ko‘rilmagan darajadagi hamkorlikni namoyish etmoqda. Suhbat chog'ida mintaqaviy va global xavf-xatarlar kuchaygan davrda harbiy hamkorlik, tajriba va bilim almashish, sa’y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish masalalar muhokama qilindi.
Mazkur muloqot strategik sheriklikni chuqurlashtirish, mintaqalarimizda va undan tashqarida tinchlik, xavfsizlik va farovonlikni mustahkamlash yo‘lida birgalikda ish olib borish muhimligini ta’kidladi.

On August 21, 2025, during an official visit to Qatar, a delegation of the Republic of Uzbekistan, led by Minister of Foreign Affairs Bakhtiyor Saidov, was received by Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, the Amir of Qatar .
The discussion was very open and cordial. Both sides reflected on the impressive progress in Qatar’s development and explored ways for Uzbekistan and Qatar to further strengthen cooperation across trade, investment, innovation, education, and cultural exchange. Particular attention was given to unlocking new opportunities that directly benefit the well-being of both peoples.
They reaffirmed commitment to building a future-oriented partnership based on trust, mutual respect, and genuine friendship between the two countries.
Minister emphasized Uzbekistan’s esteem for Qatar as a reliable and lasting partner, and expressed anticipation that the positive spirit of the meeting will be transformed into practical initiatives to bring the two countries even closer together.
In addition, Minister held talks with Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman Al Thani, Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Qatar .
These bilateral negotiations were comprehensive and constructive, covering a wide range of regional and global topics of mutual interest. Both sides exchanged views on current developments, reaffirming commitment to strengthening cooperation and coordination between two brotherly countries.
Furthermore, Foreign Ministers co-chaired the inaugural meeting of the Coordination Council for Strategic Partnership between Uzbekistan and Qatar.
The agenda was very broad and substantive, covering the full spectrum of bilateral and multilateral cooperation — from political dialogue and trade to investment, innovation, and connectivity. All key areas were discussed with a shared vision for the future.
During the visit, Minister also met with Sheikh Saoud bin Abdulrahman bin Hassan bin Ali Al Thani, Deputy Prime Minister and Minister of State for Defense Affairs of Qatar.
It was noted that Uzbekistan and Qatar are witnessing unprecedented level of cooperation in all areas, including defense. Discussions covered military cooperation, experience and expertise exchange, and close coordination at the times of increasing regional and global challenges.
This dialogue underscored the importance of deepening strategic partnership and working jointly to enhance peace, security, and prosperity in both regions and beyond.