Suhbat juda ochiq va samimiy ruhda o’tdi. Tomonlar Qatarning taraqqiyotidagi hayratlanarli yutuqlarini qayd etib, O‘zbekiston hamda Qatarning savdo, investitsiya, innovatsiya, ta’lim va madaniy almashinuv sohalarida hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llarini muhokama qildi. Xalqlarimiz farovonligiga bevosita xizmat qiladigan yangi imkoniyatlarni ochishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar kelajak sari yo‘naltirilgan, ishonch, o‘zaro hurmat va samimiy do‘stlikka asoslangan qat’iy sadoqatlarini bildirdilar.
Vazir ta’kidlashicha, O‘zbekiston Qatarni ishonchli va doimiy hamkor sifatida qadrlaydi va bugungi ijobiy ruhni yanada yaqinlashtiradigan amaliy tashabbuslarga aylantirishni intiqlik bilan kutmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Qatar Bosh vaziri va tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdurahmon Ol Soniy bilan uchrashdi.
Muzokaralar har tomonlama va konstruktiv ruhda o‘tib, mintaqaviy va global mavzularning keng doirasini qamrab oldi.
Tomonlar atrofimizda yuz berayotgan dolzarb o‘zgarishlar yuzasidan fikr almashdi hamda ikki birodar mamlakatlar o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlashga sodiqligini yana bir bor tasdiqladi.
Bundan tashqari, vazirlar birgalikda O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi Strategik sheriklik bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi yig‘ilishiga raislik qildi.
Kun tartibi juda keng va sermazmun bo‘lib, ikki va ko‘p tomonlama hamkorligimizning butun ko‘lamini qamrab oldi. Siyosiy muloqot va savdodan tortib investitsiyalar, innovatsiyalar va o‘zaro bog‘liqlik soholarigacha barcha asosiy yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Tashrif doirasida, shuningdek, Qatar Bosh vaziri o‘rinbosari va mudofaa ishlari bo‘yicha davlat vaziri Shayx Saud bin Abdurahmon bin Hasan bin Ali Ol Soniy bilan ham uchrashuv bo‘lib o’tdi.
Qayd etildiki, O‘zbekiston va Qatar barcha yo‘nalishlarda, jumladan, mudofaa sohasida misli ko‘rilmagan darajadagi hamkorlikni namoyish etmoqda. Suhbat chog'ida mintaqaviy va global xavf-xatarlar kuchaygan davrda harbiy hamkorlik, tajriba va bilim almashish, sa’y-harakatlarni yaqindan muvofiqlashtirish masalalar muhokama qilindi.
Mazkur muloqot strategik sheriklikni chuqurlashtirish, mintaqalarimizda va undan tashqarida tinchlik, xavfsizlik va farovonlikni mustahkamlash yo‘lida birgalikda ish olib borish muhimligini ta’kidladi.

21 августа 2025 года в ходе визита в Катар делегация нашей страны во главе с министром иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёром Саидовым была принята Эмиром Катара Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Беседа прошла в очень открытой и дружественной атмосфере. Стороны отметили впечатляющий прогресс в развитии Катара и обсудили, как Узбекистан и Катар могут ещё больше укрепить сотрудничество в сферах торговли, инвестиций, инноваций, образования и культурного обмена. Особое внимание уделено открытию новых возможностей, напрямую способствующих благополучию двух народов.
Стороны выразили приверженность построению партнёрства, ориентированного на будущее, основанного на доверии, взаимном уважении и искренней дружбе между двумя странами.
Министр отметил, что Узбекистан высоко ценит Катар как надёжного и долгосрочного партнёра и с нетерпением ожидает претворения позитивного духа в практические инициативы, которые сделают страны ещё ближе.
Кроме того, министр иностранных дел Республики Узбекистан встретился с Премьер-министром и министром иностранных дел Катара Шейхом Мухаммадом бин Абдулрахманом Аль Тани.
Переговоры были всесторонними и конструктивными, охватили широкий круг региональных и глобальных тем, представляющих взаимный интерес. Стороны обменялись мнениями о текущих событиях и подтвердили нашу приверженность укреплению сотрудничества и координации между нашими двумя братскими странами.
Наряду с этим, главы МИД председательствовали на первом заседании Координационного совета по стратегическому партнерству между Узбекистаном и Катаром.
Повестка дня была очень широкой и содержательной, охватила весь спектр нашего двустороннего и многостороннего сотрудничества. От политического диалога и торговли до инвестиций, инноваций и коммуникаций — все ключевые области были обсуждены с общим видением прогрессивного будущего.
В ходе визита также состоялась встреча с заместителем премьер-министра и государственным министром по делам обороны Катара Шейхом Саудом бин Абдуррахманом бин Хасаном бин Али Аль Тани.
Отмечено, что Узбекистан и Катар демонстрируют беспрецедентный уровень сотрудничества во всех сферах, в том числе в области обороны. Обсуждены вопросы военного сотрудничества, обмена опытом и знаниями, а также тесной координации в период роста региональных и глобальных вызовов.
Данный диалог подчеркнул важность углубления стратегического партнерства и совместной работы по укреплению мира, безопасности и процветания в двух регионах и за их пределами.