2025-yil 21-avgust kuni Doha shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Qatar Davlati o‘rtasida Strategik sheriklik bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda tomonlar birodarlik aloqalarini yanada mustahkamlash hamda ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga qat’iy sodiqligini yana bir bor tasdiqladilar.
Yig‘ilishga O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov hamda Qatar Davlati Bosh vaziri, tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdulrahmon Ol Soniy raislik qildilar.
Mazkur kengash 2024-yilda imzolangan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitim doirasida tashkil etilgan bo‘lib, oliy darajadagi kelishuvlarning samarali ijrosini ta’minlash, siyosiy, iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar sohalarda yangi hamkorlik yo‘nalishlarini ochish uchun muhim platforma vazifasini o‘taydi.
Qatar TIV rahbari O‘zbekiston delegatsiyani samimiy qutlab, Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalarni yanada kengaytirishga qaratilgan Muvofiqlashtiruvchi kengash ishiga muvaffaqiyatlar tilaganini yetkazdi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston TIV rahbari delegatsiyasiga ko‘rsatilgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomini hamda ikki mamlakat o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash va chuqurlashtirish borasidagi qat’iy niyatini yetkazdi.
Shayx Muhammad bin Abdulrahmon Ol Soniy 2025-yil 30-oktabrdan 13-noyabrigacha Samarqand shahrida o‘tkaziladigan YUNESKO Bosh konferensiyasi hamda 2026-yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan “Ko‘rfaz Arab mamlakatlari – Markaziy Osiyo” ikkinchi sammitini olqishladi.
Vazir Baxtiyor Saidov 2025-yil 4–6-noyabr kunlari Dohada bo‘lib o‘tadigan Ikkinchi Jahon ijtimoiy sammiti o‘tkazilish joyi sifatida Qatar poytaxti tanlanganini va Qatarning 2036-yilgi Olimpiya o‘yinlariga mezbonlik qilish uchun ariza topshirish niyatini mamnuniyat bilan qo‘llab-quvvatladi.
Muzokaralar chog‘ida asosiy e’tibor siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni kengaytirish, akademik, ilmiy va madaniy almashinuvni rivojlantirish, yoshlar va sport sohasidagi hamkorlikni ilgari surish, transport bog‘liqligini yaxshilash, shuningdek ekologik barqarorlik va iqlim o‘zgarishi masalalariga qaratildi.
Qatar va O‘zbekiston o‘zaro hurmat, tenglik va pragmatizm tamoyillariga asoslangan keng qamrovli ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashga qiziqishini tasdiqladi. Tomonlar muntazam oliy darajadagi o‘zaro tashriflar va delegatsiyalar almashinuvining faollashtirish O‘zbekiston–Qatar strategik sherikligini yanada kengaytirishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Qatar va O‘zbekiston delegatsiyalari rahbarlari xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasida hamkorlikni chuqurlashtirish, o‘zaro manfaatli siyosiy va xavfsizlik masalalari bo‘yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirish hamda ikki mamlakat manfaatlariga xizmat qiluvchi tarzda xalqaro forumlarda nomzodlarni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlarini o‘rganish muhimligini qayd etdi.
Tomonlar investitsiya va savdoni rivojlantirishni o‘z ichiga olgan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha faol sa’y-harakatlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladi. Ikki mamalakatning biznes imkoniyatlari to‘g‘risida ma’lumot almashish, o‘zaro savdo hajmini oshirish bo‘yicha qo‘shma choralarni amalga oshirish, ko‘rgazma va biznes forumlarini tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Qatar Tog‘-kon kompaniyasi va O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi o‘rtasida investitsiyaviy hamkorlik to‘g‘risida o‘zaro anglashuv Memorandumi imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tadbir do‘stlik va hamkorlik ruhida yakunlandi. Tomonlar Strategik sheriklik bo‘yicha “O‘zbekiston – Qatar” Muvofiqlashtiruvchi kengashining ikkinchi yig‘ilishini Samarqand shahrida o‘tkazishga kelishib olindi.
Kengashning ilk yig‘ilishi Qatar va O‘zbekiston o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lib, kelgusi yillardagi hamkorlik uchun mustahkam asos yaratdi.

21 августа 2025 года в Дохе состоялось первое заседание Координационного совета по стратегическому партнёрству между Республикой Узбекистан и Государством Катар, где стороны подтвердили приверженность углублению братских связей и развитию многопланового сотрудничества.
В заседании председательствовали министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов и Премьер-министр, министр иностранных дел Катара Шейх Мухаммад бин Абдулрахман Аль Тани.
Координационный совет, созданный в соответствии с Соглашением о двустороннем стратегическом партнёрстве 2024 года, служит платформой для обеспечения эффективной реализации договорённостей на высшем уровне и выработки новых направлений сотрудничества в политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах.
В ходе встречи глава МИД Катара тепло приветствовал своего узбекского коллегу вместе с сопровождающей его делегацией и передал искренние пожелания успеха от имени Эмира Катара Шейха Тамима бин Хамада Аль Тани в работе Координационного совета, направленной на дальнейшее расширение многоплановых связей между Узбекистаном и Катаром.
В свою очередь, глава МИД Узбекистана выразил признательность за тёплый приём и гостеприимство, оказанные узбекской делегации, а также передал тёплые приветствия от Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и его твёрдое намерение укреплять и углублять взаимовыгодное сотрудничество между двумя странами.
Шейх Мухаммад бин Абдулрахман Аль Тани приветствовал проведение Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде с 30 октября по 13 ноября 2025 года, а также Второго саммита «ССАГПЗ – Центральная Азия», который состоится в Узбекистане в 2026 году.
Министр Бахтиёр Саидов приветствовал выбор Дохи в качестве места проведения Второго Всемирного социального саммита, который пройдёт 4–6 ноября 2025 года, а также заявление Катарa о намерении выдвинуть заявку на проведение Олимпийских игр 2036 года.
В ходе переговоров основное внимание было уделено укреплению политического диалога, расширению торгово-экономических и инвестиционных связей, развитию академического, научного и культурного обмена, продвижению сотрудничества в сфере молодёжи и спорта, улучшению транспортной связанности, а также вопросам экологической устойчивости и изменения климата.
Катар и Узбекистан подтвердили заинтересованность в укреплении двусторонних отношений на основе принципов взаимного уважения, равенства и прагматизма. Обе стороны подчеркнули, что регулярные взаимные визиты на высшем уровне, а также активизация обменов делегациями будут способствовать дальнейшему укреплению и расширению узбекско-катарского стратегического партнёрства.
Главы катарской и узбекской делегаций отметили важность углубления сотрудничества в рамках международных и региональных организаций, координации позиций по политическим вопросам и в сфере безопасности, представляющим взаимный интерес, а также изучения возможностей поддержки кандидатур на международных форумах в интересах обеих стран.
Стороны подчеркнули важность продолжения активных усилий по расширению экономического взаимодействия, включая развитие инвестиций и торговли, посредством обмена информацией о бизнес-возможностях, совместных мер по увеличению взаимного товарооборота, организации выставок и бизнес-форумов.
Стороны приветствовали подписание Меморандума о взаимопонимании по инвестиционному сотрудничеству между компанией Qatar Mining и Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан.
Мероприятие завершилось в духе дружбы и сотрудничества. Стороны договорились провести второе заседание Координационного совета стратегического партнёрства «Узбекистан – Катар» в городе Самарканде.
Учредительное заседание стало важной вехой в развитии партнёрских отношений между Государством Катар и Республикой Узбекистан и заложило основу для дальнейшего взаимодействия в предстоящие годы.