Ўзбекистоннинг Ливанга янги тайинланган элчиси Абдусалом Хатамов (қароргоҳи Масқат шаҳрида жойлашган) ушбу мамлакат Президенти Жозеф Аунга ишонч ёрлиқларини топширди.
Расмий маросимдан сўнг бўлиб ўтган мулоқот чоғида Президент Жозеф Аун Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Ливан билан икки томонлама алоқаларини ривожлантириш мақсадида элчи тайинлагани учун самимий миннатдорлик билдирди ва саломларини йўллади.
Ўзбекистон элчиси, шунингдек, Ливан ташқи ишлар вазири Юсуф Ражжи билан учрашди.
Томонлар Ливан ва Ўзбекистон ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва гуманитар алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор билдириш баробарида, турли даражалардаги икки томонлама ташрифлар ташкил қилиш, маданият кунларини ўтказиш ва ўзаро туристлар оқимини ошириш қаратилган тадбирлар уюштириш таклифларини қўллаб-қувватладилар.
Эслатиб ўтамиз, Абдусалом Хатамов 2024 йил 4 февраль куни Ўзбекистоннинг Ўмондаги элчиси сифатида Маскат шаҳрига ташриф буюрган эди. 2024 йил март ойида эса у Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саидга ишонч ёрлиқларини топширди.

The newly appointed Ambassador of Uzbekistan to Lebanon, Abdusalom Khatamov (with residence in Muscat), presented his credentials to President of Lebanon Joseph Aoun.
Following the official ceremony, during a conversation held between the sides, President Joseph Aoun expressed his sincere gratitude to President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for appointing an Ambassador to Lebanon as a step towards strengthening bilateral relations. He also conveyed his warm greetings and best wishes to the Uzbek leader.
Ambassador of Uzbekistan also held a meeting with the Minister of Foreign Affairs of Lebanon, Youssef Raji.
During the meeting, both parties expressed mutual interest in developing political, trade-economic, and humanitarian ties between Uzbekistan and Lebanon. They also supported proposals to organize bilateral visits at various levels, hold cultural days, and implement initiatives aimed at increasing mutual tourist flows.
It is worth noting that Abdusalom Khatamov arrived in Muscat on February 4, 2024, to assume his post as Ambassador of Uzbekistan to Oman. In March 2024, he presented his credentials to Sultan of Oman Haitham bin Tariq Al Said.