Ўзбекистоннинг Ливанга янги тайинланган элчиси Абдусалом Хатамов (қароргоҳи Масқат шаҳрида жойлашган) ушбу мамлакат Президенти Жозеф Аунга ишонч ёрлиқларини топширди.
Расмий маросимдан сўнг бўлиб ўтган мулоқот чоғида Президент Жозеф Аун Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Ливан билан икки томонлама алоқаларини ривожлантириш мақсадида элчи тайинлагани учун самимий миннатдорлик билдирди ва саломларини йўллади.
Ўзбекистон элчиси, шунингдек, Ливан ташқи ишлар вазири Юсуф Ражжи билан учрашди.
Томонлар Ливан ва Ўзбекистон ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий ва гуманитар алоқаларни ривожлантиришдан манфаатдор билдириш баробарида, турли даражалардаги икки томонлама ташрифлар ташкил қилиш, маданият кунларини ўтказиш ва ўзаро туристлар оқимини ошириш қаратилган тадбирлар уюштириш таклифларини қўллаб-қувватладилар.
Эслатиб ўтамиз, Абдусалом Хатамов 2024 йил 4 февраль куни Ўзбекистоннинг Ўмондаги элчиси сифатида Маскат шаҳрига ташриф буюрган эди. 2024 йил март ойида эса у Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саидга ишонч ёрлиқларини топширди.

Новый посол Узбекистана Абдусалом Хатамов с резиденцией в городе Маскате вручил верительные грамоты Президенту Ливана Джозефу Ауну.
На церемонии, состоявшейся в Президентском дворце Ливана, Джозеф Аун выразил Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву искреннюю благодарность и приветствия в связи с назначением своего посла для развития отношений с его страной.
Перед вручением верительных грамот Президенту посол Узбекистана встретился с министром иностранных дел Ливана Юсефом Раджджи. В ходе встречи ливанскому министру было передано приветствие министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёра Саидова. Он также был проинформирован о реформах, проведенных в нашей стране за последние восемь лет, и достигнутых результатах.
Напомним, Абдусалом Хатамов прибыл в столицу Омана в качестве послу Узбекистана 4 февраля 2024 года. В марте 2024 года он вручил верительные грамоты Султану Омана Хайсаму бен Тареку Аль Саиду.