Элчихонамиз ташаббуси билан ташкил этилган видеомулоқотда Ўмон Султонлигининг нуфузли шахсларидан бири, парламент юқори палатаси – Давлат Кенгаши аъзоси, сенатор, Ижтимоий ва маданият масалалари қўмитаси раиси профессор Муҳаммад Ал-Ҳажарий ЎзА учун интервью берди.
Эслатиб ўтамиз, Муҳаммад Ал-Ҳажарий 2024 йил октябрда Тошкент ва Хива шаҳарларида бўлиб ўтган “Ислом – тинчлик ва эзгулик дини” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда бевосита иштирок этган.
– Ўзбекистон – ислом тамаддуни, жаҳон илм-фани ва маданияти тараққиётига улкан ҳисса қўшган юрт сифатида дунё тарихида муҳим ўрин эгаллаган. Мовароуннаҳрдан чиққан Имом Ал-Бухорий, Имом Ат-Термизий, Имом Абдулқоҳир Ал-Журжоний, Имом Аз-Замахшарий каби улуғ уламолар шариат, тилшунослик ва Қуръон тафсири соҳаларида бебаҳо илмий мерос қолдирганлар. Улар томонидан яратилган асарлар ислом оламида юксак қадрланиб, ҳануз кенг қўлланади. Хусусан, аксар машҳур исломшунослар айнан ўзбек заминида улғайган мутафаккирлар ёзган асарларни ўқиб, олим бўлиб етишган.
Фалсафа ва амалий фанлар бўйича ҳам ўзбек алломалари жаҳон миқёсида тан олинган. Хусусан, Ибн Сино “Тиб қонуни” асари билан бутун олам тиббиётига кучли таъсир кўрсатган, Абу Райҳон Беруний кенг қамровли илмий ишлари орқали глобал фан тараққиётида муҳим из қолдирган. Ал-Фарғонийнинг астрономия ва муҳандислик соҳаларидаги кашфиётлари сайёрамиз цивилизациясига улкан ҳисса бўлиб қўшилган. Бир сўз билан айтганда, бу буюк аждодлар ижоди юксак баҳога лойиқ.
Шундай бой меросга эга Ўзбекистон бугунги кунда ҳам илмий ва маънавий бойлигига таянган ҳолда, замонавий тараққиёт билан ҳамнафас жадал ривожланмоқда. Энг муҳими, мамлакат тарихий илмий анъаналарни сақлаб қолиш, ўрганиш ва келгуси авлодларга етказиш орқали ўз интеллектуал салоҳиятини мустаҳкамлаб бормоқда.

During a video conversation initiated by our Embassy, one of the prominent figures of the Sultanate of Oman — Professor Muhammad Al-Hajri, member of the upper house of parliament (State Council), senator, and Chairman of the Committee on Social and Cultural Affairs — gave an interview to UzA.
It should be noted that Professor Muhammad Al-Hajri directly participated in the international scientific-practical conference titled "Islam — a Religion of Peace and Benevolence," held in Tashkent and Khiva in October 2024.
“Uzbekistan has held an important place in world history as a land that has made a significant contribution to Islamic civilization, global science, and cultural development. Great scholars such as Imam Al-Bukhari, Imam At-Tirmidhi, Imam Abdulqahir Al-Jurjani, and Imam Az-Zamakhshari, who hailed from the region of Mawarannahr, left an invaluable scientific legacy in the fields of Sharia, linguistics, and Quranic exegesis. The works created by them are highly esteemed in the Islamic world and are still widely used today. In fact, many renowned Islamic scholars became who they are by studying the works of thinkers who grew up on Uzbek soil.
In the fields of philosophy and applied sciences as well, Uzbek scholars have gained worldwide recognition. For instance, Ibn Sina (Avicenna), with his work The Canon of Medicine, had a profound influence on global medicine. Abu Rayhan Beruni made a lasting impact on the development of global science through his extensive research. Al-Farghani’s discoveries in astronomy and engineering significantly contributed to the advancement of human civilization. In short, the works of these great ancestors are truly worthy of the highest praise.
Today, Uzbekistan, inheriting such a rich legacy, is rapidly developing in harmony with modern progress while relying on its scientific and spiritual wealth. Most importantly, the country continues to strengthen its intellectual potential by preserving, studying, and passing on its historical scientific traditions to future generations.”