3-noyabr kuni O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Baxromjon A’loyevning O‘mon Sultonligi ta’lim vaziri Madiha binti Ahmad Al Shaibani bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Vazir Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi yuqori saviyada tashkil etilganini qayd etib, mazkur nufuzli anjuman doirasida qabul qilingan qarorlar xalqaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Muzokaralar davomida ikki mamlakat ta’lim muassasalari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarini yo‘lga qo‘yish, zamonaviy ta’lim dasturlarini ishlab chiqish hamda kasbiy ta’lim va innovatsiya sohalarida tajriba almashish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, M.al-Shibaniy O‘zbekiston va O‘mon o‘rtasidagi tarixiy, madaniy va ma’naviy yaqinlik ikki xalq o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar o‘zaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish uchun mustahkam asos bo‘lishini ta’kidlab o‘tdi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikni sifat jihatdan boyitish maqsadida ikki davlatning tegishli vazirlik va ta’lim muassasalari o‘rtasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan, talabalar uchun qisqa muddatli malaka oshirish va akademik almashinuv dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

3 ноября состоялась встреча первого заместителя министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжона Аълоева с министром образования Султаната Оман Мадихой бинт Ахмед аль-Шайбани.
Министр отметила, что 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО, прошедшая в городе Самарканде, была организована на высоком уровне и подчеркнула, что решения, принятые в рамках данного авторитетного форума, будут способствовать дальнейшему укреплению международных отношений.
В ходе переговоров были обсуждены возможности установления прямых связей между образовательными учреждениями двух стран, разработки современных образовательных программ, а также обмена опытом в сферах профессионального образования и инноваций.
Министр также подчеркнула, что историческая, культурная и духовная близость между Узбекистаном и Оманом является прочной основой для вывода дружеских отношений и взаимного сотрудничества между двумя народами на новый этап.
По итогам встречи была достигнута договоренность о реализации совместных проектов между соответствующими министерствами и образовательными учреждениями двух государств в целях качественного обогащения сотрудничества, включая запуск краткосрочных программ повышения квалификации и академического обмена для студентов.