Konsullik masalalari bo'yicha
Joriy yilning 15-fevral kuni Oʻzbekistonning Oʻmondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Oʻmon Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv chogʻida Elchi Oʻmon Sultonligi va Oʻzbekiston oʻrtasidagi munosabatlar bugungi kunda chinakam tarixiy bosqichni boshdan kechirayotganini alohida taʼkidladi.
Maʼlum qilinishicha, 2025-yil may oyida Oʻmon Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari delegatsiyasi Oʻzbekistonga tashrif buyurib, Oʻzbekiston TIV Diplomatik akademiyasida qisqa muddatli oʻquv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan. Elchi taʼkidlashicha, mazkur mazmunli almashinuv ikki tomonlama diplomatik hamkorlik tarixida oʻziga xos va ilk tashabbus boʻldi.
Shuningdek, 2026-yil 10–15-fevral kunlari Oʻzbekiston delegatsiyasi Oʻmon Diplomatik akademiyasida qisqa muddatli kurslarda tahsil olish uchun Sultonlikka tashrif buyurib, muhim akademik va professional almashinuvni davom ettirdi.
Qayd etilganidek, oʻzaro tashriflar mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, oʻzaro ishonch va hamkorlikning tobora mustahkamlanib borayotganini yaqqol namoyon etadi. Bu esa diplomatik salohiyatni rivojlantirish hamda xalqlar oʻrtasidagi aloqalarni kengaytirish borasidagi umumiy intilishlarimizni tasdiqlaydi.
Elchi Abdusalom Xatamov soʻz yakunida diplomatik akademiyalar oʻrtasidagi ushbu kashshof hamkorlik Oʻmon va Oʻzbekiston oʻrtasidagi kelgusidagi hamkorlik hamda uzoq muddatli sheriklik uchun mustahkam poydevor boʻlib xizmat qilishiga ishonch bildirdi.