O‘zbekistonning O‘mondagi elchisi Abdusalom Xatamov Jazoirning sobiq prezidenti Lamin Zerual vafoti munosabati bilan ushbu davlatning Masqatdagi elchixonasiga tashrif buyurdi hamda Elchixona nomidan Jazoir xalqiga va hurmatli elchi Muhammad Bougaziga hamdardlik izhor etildi.
Jazoirni 1994 yildan 1999 yilgacha boshqargan Lamin Zerual 1941 yil 3 iyulda Jazoirning Batna shahrida tug‘ilgan. U 16 yoshidan Milliy ozodlik armiyasida xizmat qilgan bo‘lib, ushbu armiya Jazoirni fransuz hukmronligidan ozod qilish uchun kurash olib borgan. 1962 yilda mustaqillik e’lon qilinganidan so‘ng u Moskva va Parijda tahsil olgan.

Ambassador of Uzbekistan to Oman Abdusalom Khatamov visited the Embassy of Algeria in Muscat on the occasion of the death of President Lamine Zeroual of Algeria and expressed condolences to the Algerian people and the esteemed Ambassador Mohamed Bougazy on behalf of the Embassy.
Lamine Zeroual, who headed Algeria from 1994 to 1999, was born on July 3, 1941 in Batna, Algeria. From the age of 16, he served in the National Liberation Army, which fought to liberate Algeria from French rule. After the declaration of independence in 1962, he studied in Moscow and Paris. Returning to Algeria, L. Zeroual continued his military and main work activities. In particular, in 1990-1991 he worked as the Ambassador of Algeria to Romania.