O‘zbekistonning O‘mondagi elchisi Abdusalom Xatamov O‘mon Sultonligidagi nufuzli va yirik kompaniyalardan biri — AL Rawahy Holding LLC bosh qarorgohiga tashrif buyurib, boshqaruv kengashi raisi, muhtaram shayx Aflah ar-Ravohiy bilan uchrashdi. Ushbu uchrashuv tomonlar uchun yuksak sharaf va katta mamnuniyat bag‘ishladi.
Tashrif davomida qarorgoh hududida shayx Aflah tashabbusi bilan barpo etilgan kutubxona hamda unda saqlanayotgan Islom dini va madaniyatiga oid noyob qo‘lyozmalar bilan yaqindan tanishildi. Mazkur maskan mehmonlarda chuqur taassurot qoldirdi. Shayx Aflah tomonidan amalga oshirilayotgan bunday ezgu va ma’rifiy ishlar yuksak e’tirofga loyiq ekani alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida shayx Aflah o‘z qalamiga mansub “Beshikdan qabrgacha bo‘lgan yo‘l. Sayohatga hozirlik ko‘rish” nomli kitobini sovg‘a qildi. O‘z navbatida, O‘zbekistonning O‘mondagi elchisi A. Xatamov shayx Aflah kutubxonasi uchun buyuk sarkarda, davlat arbobi va shoir Zahiriddin Bobur qalamiga mansub “Boburnoma” asarining arab tiliga ilk bor tarjima qilingan nusxasini hadya etdi.
Tomonlar AL Rawahy Holding LLC kompaniyasi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yirik investitsion va infratuzilmaviy loyihalarda faol ishtirok etishi, shuningdek, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni yanada mustahkamlashga munosib hissa qo‘shishiga ishonch bildirdilar.

Посол Республики Узбекистан в Султанате Оман А. Хатамов посетил головной офис одной из крупных и авторитетных компаний султаната — AL Rawahy Holding LLC, где встретился с председателем совета директоров, уважаемым шейхом Афлахом ар-Равахи. Данная встреча стала большой честью и доставила искреннее удовлетворение обеим сторонам.
В ходе визита гости подробно ознакомились с библиотекой, созданной по инициативе шейха Афлаха на территории компании, в которой хранятся редкие рукописи, посвящённые исламу и исламской культуре. Посещение произвело глубокое впечатление. Было особо отмечено, что благородная и просветительская деятельность шейха Афлаха заслуживает высокой оценки и признания.
В завершение встречи шейх Афлах преподнёс в дар свою книгу под названием «Путь от колыбели до могилы: подготовка к путешествию». В свою очередь, посол А. Хатамов передал в библиотеку шейха Афлаха экземпляр произведения «Бабур-наме» великого полководца, государственного деятеля и поэта Захириддина Мухаммада Бабура — впервые переведённого на арабский язык.
Стороны выразили уверенность в том, что компания AL Rawahy Holding LLC будет активно участвовать в реализации крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов в Узбекистане, а также внесёт достойный вклад в дальнейшее укрепление торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.