2026-yil 5-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Suriya Arab Respublikasining O‘mon Sultonligidagi vaqtincha ishlar vakili janob Xolid Alayubiyni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Suriya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash masalalari, shuningdek, turli yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘mon Sultonligi hududidagi ikki davlat diplomatik vakolatxonalari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish, aloqalarni faollashtirish hamda O‘zbekiston va Suriya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada rivojlantirish yo‘lida qo‘shma faoliyatni muvofiqlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv samimiy va konstruktiv ruhda o‘tdi. Tomonlar kelgusida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga bo‘lgan qat’iy intilishlarini tasdiqladilar.

5 июля 2026 года Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Султанате Оман Абдусалом Хатамов принял в Посольстве Республики Узбекистан Временного поверенного в делах Сирийской Арабской Республики в Султанате Оман господина Халида Алайюби.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления двусторонних отношений между Узбекистаном и Сирией, а также перспективы развития взаимовыгодного сотрудничества по различным направлениям.
Кроме того, особое внимание было уделено вопросам расширения сотрудничества между дипломатическими представительствами двух государств в Султанате Оман, активизации контактов, а также координации совместной деятельности в целях дальнейшего развития дружественных отношений между Республикой Узбекистан и Сирийской Арабской Республикой.
Встреча прошла в теплой и конструктивной атмосфере. Стороны подтвердили взаимное стремление к дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества.