2026 yil 7 - 13 iyul kunlari O‘mon Savdo-sanoat palatasi Direktorlar kengashi a’zosi, uning ad-Daxiliya filiali raisi Saif bin Nosir at-Taivoni boshchiligidagi biznes-delegatsiya investitsiya imkoniyatlarini o‘rganish va ikki tomonlama ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish maqsadida O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari, Samarqand viloyati hokimining o‘rinbosari, Samarqand viloyati Savdo-sanoat palatasi rahbariyati hamda mahalliy tadbirkorlar bilan uchrashuvlar tashkil etildi.
Tomonlar sanoat, infratuzilma, turizm, oziq-ovqat xavfsizligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Delegatsiya, shuningdek, Toshkent shahridagi O‘mon Elchixonasi va UzOman Investment Company ga tashrif buyurdi.
Tashrif O‘zbekiston va O‘mon Sultonligining ishbilarmonlik aloqalarini yanada mustahkamlash va ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan o‘zaro manfaatdorligini yana bir bor tasdiqladi.

С 7 по 13 июля т.г. бизнес-делегация во главе с членом Совета директоров Торгово-промышленной палаты Омана, председателем её филиала в мухафазе ад-Дахилия Саифом бин Насером ат-Таивани посетила Узбекистан для изучения инвестиционного потенциала и развития делового сотрудничества.
В рамках визита были организованы встречи с заместителем министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, заместителем хокима Самаркандской области, руководством ТПП Самаркандской области и местными предпринимателями.
Обсуждены перспективы совместных проектов в промышленности, инфраструктуре, туризме, продовольственной безопасности и других сферах. Делегация также посетила Посольство Омана в Ташкенте и компанию UzOman Investment Company.
Визит подтвердил взаимную заинтересованность в дальнейшем укреплении деловых связей и расширении сотрудничества между Узбекистаном и Оманом.