Konsullik masalalari bo'yicha
Рамазон ойи – барака ва мағфират ойи, Қуръони Карим нозил бўлган муқаддас ойдир.
Бу улуғ ойда ўмонлик ҳурматли дўстларимиз ва ватандошларимизни Элчихонамизда меҳмон қилиш, биргаликда ифторлик уюштириш биз учун шараф ва бахт бўлди.
Ўмоннинг йирик "Lulu Muscat Hypermarket" савдо расталарида Ўзбекистон ишлаб чиқарилган "RIO", "Sunlight" ва "Peri" ёрлиғи остидаги маҳсулотлар сотуви йўлга қўйилди.
Ушбу ташаббус Ўзбекистон элчихонаси кўмагида 2024 йил июль ойида Яқин Шарқда 100 дан ортиқ, жумладан Ўмонда ўнлаб супермаркетларга эга "Lulu Group International" ширкатининг Ўмон бўйича ҳудудий бошқармаси ва Ўзбекистоннинг "RioInternational" компанияси раҳбарияти ўртасида ташкил этилган музокараларнинг амалий натижасидир.
Ўмондаги Султон Қобус университетининг Исломшунослик кафедраси профессори Сайф бин Салим ал-Ҳадидан давлатимиз раҳбар ташаббуси ва ғояси асосида Тошкент шаҳрида барпо этилаётган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ҳақидаги фикрларини билдирди.
– Яқинда диний-маърифий соҳага доир йирик конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонда бўлдим. Мазкур анжуманда Ислом олами ва бошқа мамлакатлардан кўплаб олимлар иштирок этди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Султонлиги Миллий музейи бош котиби жаноб Жамол бин Ҳасан ал-Мусавий билан мамлакатларимиз ўртасидаги туризм, маданият ва мерос соҳаларида икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш имкониятлари ҳақида мазмунли ва конструктив суҳбат қурди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Ташқи ишлар вазирлиги департаменти директори Шайх Аҳмад Ал-Маскарий хонадонида дипломатик миссиялар раҳбарлари учун ташкил этилган ифторда қатнашди.
Ифторда Кўрфаз мамлакатлари ва Яман элчилари иштирок этдилар. Шайх Аҳмад жаноблари томонидан кўрсатилган самимий меҳмондўстлик А.Хатамов ҳамкасблари элчилар билан яқинроқ алоқа ўрнатиш ҳамда қулай ва дўстона муҳитда бир қатор масалалар борасида фикр алмашиш имконияти берди.
Ўзбекистон элчихонаси кўмагида Ўмон ва Самарқанд шаҳридаги йирик сайёҳлик компаниялари вакиллари ўртасида онлайн учрашуви ўтказилди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон элчиси Абдусалом Хатамов, Самарқанд шаҳар ҳокимининг ўринбосари Эркин Ражабов, машҳур ўмонлик саёҳатчи Носир ал-Ниъманий қатнашди.
Ўзбекистон дипломатик ваколатхонасида машҳур ўмонлик саёҳатчи ва таржимон Носир аль-Нуъманий билан учрашув бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида Ўмондан Ўзбекистонга сайёҳларни жалб қилиш бўйича ишларни жадаллаштириш, мамлакатимиз туризм имкониятлари ҳақидаги материалларни кенг тарғиб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон элчихонасида Муқаддас рамазон ойи муносабати билан ифторлик ва мамлакатимиз сайёҳлик салоҳиятига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди.
Маънавий-маърифий тадбирда Ўмоннинг етакчи сайёҳлик компаниялари вакиллари ва оммавий ахборот воситалари ходимлари қатнашди.