Ушбу ташаббус Ўзбекистон элчихонаси кўмагида 2024 йил июль ойида Яқин Шарқда 100 дан ортиқ, жумладан Ўмонда ўнлаб супермаркетларга эга "Lulu Group International" ширкатининг Ўмон бўйича ҳудудий бошқармаси ва Ўзбекистоннинг "RioInternational" компанияси раҳбарияти ўртасида ташкил этилган музокараларнинг амалий натижасидир.
– Яқинда диний-маърифий соҳага доир йирик конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонда бўлдим. Мазкур анжуманда Ислом олами ва бошқа мамлакатлардан кўплаб олимлар иштирок этди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Султонлиги Миллий музейи бош котиби жаноб Жамол бин Ҳасан ал-Мусавий билан мамлакатларимиз ўртасидаги туризм, маданият ва мерос соҳаларида икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш имкониятлари ҳақида мазмунли ва конструктив суҳбат қурди.
Ифторда Кўрфаз мамлакатлари ва Яман элчилари иштирок этдилар. Шайх Аҳмад жаноблари томонидан кўрсатилган самимий меҳмондўстлик А.Хатамов ҳамкасблари элчилар билан яқинроқ алоқа ўрнатиш ҳамда қулай ва дўстона муҳитда бир қатор масалалар борасида фикр алмашиш имконияти берди.
Мулоқот чоғида Ўмондан Ўзбекистонга сайёҳларни жалб қилиш бўйича ишларни жадаллаштириш, мамлакатимиз туризм имкониятлари ҳақидаги материалларни кенг тарғиб қилиш масалалари муҳокама қилинди.