Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat xavfsizligi hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Joriy yilning 28-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Turkiya Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, professor Muhammet Hekimoglu bilan samimiy uchrashuv o‘tkazdi.
Joriy yilning 28-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Turkiya Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, professor Muhammet Hekimoglu bilan samimiy uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida ikki tomon uchun o‘zaro manfaatli bo‘lgan qator masalalar muhokama qilindi.
O‘monning “Asdaa Oman” gazetasida Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasida 2026-yilga mo‘ljallangan harbiy hamkorlik rejasining imzolanishiga bag‘ishlangan maqola eʼlon qilindi.
O‘mon Sultonligining “Asdaa Oman” gazetasida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi haqida maqola eʼlon qilindi.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Elchisi Abdusalom Xatamov “Agriculture and Fisheries development LLC” Bosh menejeri Nidal al - Hanbali janoblari bilan uchrashuv o’tkazdi.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Elchisi Abdusalom Xatamov “Agriculture and Fisheries development LLC” Bosh menejeri Nidal al - Hanbali janoblari bilan uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuv davomida qishloq xo’jaligi mahsulotlari exporti sohasida hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Tojikiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi (qarorgohi Kuvayt shahrida joylashgan) Favqulodda va Muxtor Elchisi Janob Zubaydullo Zubaydzoda Najotni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Tojikiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi (qarorgohi Kuvayt shahrida joylashgan) Favqulodda va Muxtor Elchisi Janob Zubaydullo Zubaydzoda Najotni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi. Uchrashuv davomida o‘zaro manfaatli bo‘lgan bir qator muhim masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.
O‘zbekistonning O‘mondagi elchixonasi tomonidan Maskatdagi suriyaliklar xonadonida hech qanday hujjatlarsiz qoldirib ketilgan, 2023-yilda tug‘ilgan o‘zbekistonlik bolakayga tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, O‘zbekistonga qaytarildi.
Ushbu bola tug‘ilganida uning onasi tomonidan tug‘ruqxonaga nikoh tuzilganligi haqida guvohnoma taqdim etilmagani sababli, chaqaloqqa hech qanday hujjat rasmiylashtirishning imkoni bo‘lmagan. Qolaversa, bolaning onasiga nisbatan O‘monda jinoiy ish ochilgani bois, u tug‘ruqxonani yashirincha tark etgan.
Joriy yilning 18-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Iroq Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Janob Qays Saad Al-Amriyni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi.
Uchrashuv avvalida A. Xatamov Janob Qays Saad Al-Amriyning tashrifi O‘zbekiston tomoni uchun katta sharaf ekanini ta’kidladi. Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro manfaatli bo‘lgan qator masalalarni muhokama qildilar.
Oʻzbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vaziri strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdilar