Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat xavfsizligi hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Joriy yilning 28-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Turkiya Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, professor Muhammet Hekimoglu bilan samimiy uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida ikki tomon uchun o‘zaro manfaatli bo‘lgan qator masalalar muhokama qilindi.
Maqolada qayd etilishicha, ushbu bitim Anqarada O‘zbekiston mudofaa vaziri Shuhrat Xolmuhamedov va Turkiya milliy mudofaa vaziri Yashar Guler tomonidan imzolangan. Uchrashuvda tomonlar mintaqaviy xavfsizlik, mudofaa sanoatini rivojlantirish va harbiy sohada ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qilgan.
Uchrashuv samimiy va mazmunli ruhda o‘tdi. Tomonlar uchrashuv davomida o‘zaro manfaatli bo‘lgan bir qator masalalar yuzasidan konstruktiv fikr almashdilar.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Elchisi Abdusalom Xatamov “Agriculture and Fisheries development LLC” Bosh menejeri Nidal al - Hanbali janoblari bilan uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuv davomida qishloq xo’jaligi mahsulotlari exporti sohasida hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Tojikiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi (qarorgohi Kuvayt shahrida joylashgan) Favqulodda va Muxtor Elchisi Janob Zubaydullo Zubaydzoda Najotni O‘zbekiston Elchixonasida qabul qildi. Uchrashuv davomida o‘zaro manfaatli bo‘lgan bir qator muhim masalalar yuzasidan atroflicha fikr almashdilar.
Ushbu bola tug‘ilganida uning onasi tomonidan tug‘ruqxonaga nikoh tuzilganligi haqida guvohnoma taqdim etilmagani sababli, chaqaloqqa hech qanday hujjat rasmiylashtirishning imkoni bo‘lmagan. Qolaversa, bolaning onasiga nisbatan O‘monda jinoiy ish ochilgani bois, u tug‘ruqxonani yashirincha tark etgan.
Uchrashuv avvalida A. Xatamov Janob Qays Saad Al-Amriyning tashrifi O‘zbekiston tomoni uchun katta sharaf ekanini ta’kidladi. Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro manfaatli bo‘lgan qator masalalarni muhokama qildilar.
Йил давомида бизнес муҳит ижобий кўрсаткичлар оралиғида сақланиб қолди ва ўртача йиллик қиймати 57 бандни ташкил этди, бу эса Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолати ижобий эканини англатади.
Жорий йилнинг 28–30 октябрь кунлари Наманган шаҳридаги «Афсоналар водийси» истироҳат боғида Биринчи Наманган халқаро асал фестивали ўтказилади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Muqaddas Buxoro O‘zbekistonning sayyohlik durdonalaridan biridir. Tarixiy shahar markazi YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Shaharning yoshi 2500 yildan oshgan.