Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va O‘mon o‘rtasidagi ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirishga doir qator masalalarni muhokama qildilar.
Uchrashuvdan ko‘zlangan asosiy maqsad Samarqand viloyatining investitsiya salohiyatini yanada kengaytirish hamda o‘zaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilab olishdan iborat bo‘ldi.
Uchrashuv davomida tomonlar joriy yilda o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini atroflicha muhokama qildilar. Xususan, qo‘shma madaniy tadbirlar, ko‘rgazmalar hamda ma’rifiy loyihalarni tashkil etish orqali ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy aloqalarni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv chogʻida Elchi Oʻmon Sultonligi va Oʻzbekiston oʻrtasidagi munosabatlar bugungi kunda chinakam tarixiy bosqichni boshdan kechirayotganini alohida taʼkidladi.
Tadbirda O‘mon Taʼlim vazirligi vakillari, maktab o‘quvchilari va ularning ota-onalari ishtirok etdi.
Mehmonlar milliy liboslar, xalq hunarmandchiligi buyumlari va milliy taomlar bilan tanishtirildi, bu esa O‘zbekistonning madaniy xilma-xilligini yaqqol ko‘rsatish imkonini berdi.
Tashrif doirasida o‘zbekistonlik tadbirkorlar Maskatdagi “Khazaen” maxsus iqtisodiy shaharchaga borib, bu yerdagi ishbilarmonlar faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Joriy yilning 5-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov O‘monning Maxsus iqtisodiy zonalar va erkin zonalar bo‘yicha Bosh agentligi raisi Janob Qays al-Yusuf bilan uchrashuv o‘tkazdi. Muloqot chog‘ida ikki tomonlama iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga oid bir qator mavzularni muhokama qildilar.
Joriy yilning 28-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov Turkiya Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi, professor Muhammet Hekimoglu bilan samimiy uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida ikki tomon uchun o‘zaro manfaatli bo‘lgan qator masalalar muhokama qilindi.
Maqolada qayd etilishicha, ushbu bitim Anqarada O‘zbekiston mudofaa vaziri Shuhrat Xolmuhamedov va Turkiya milliy mudofaa vaziri Yashar Guler tomonidan imzolangan. Uchrashuvda tomonlar mintaqaviy xavfsizlik, mudofaa sanoatini rivojlantirish va harbiy sohada ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qilgan.
Uchrashuv samimiy va mazmunli ruhda o‘tdi. Tomonlar uchrashuv davomida o‘zaro manfaatli bo‘lgan bir qator masalalar yuzasidan konstruktiv fikr almashdilar.
Gazetada muallif O‘zbekiston Prezidentining Oliy Majlis va xalqqa yo‘llagan Murojaatnomasi o‘z ahamiyatiga ko‘ra har yilgi murojaatdan siyosiy jihatdan ancha keng bo‘lganini taʼkidlagan.
Nashrda qayd etilishicha, so‘nggi o‘n yillikda O‘zbekiston iqtisodiyoti sifatli va tizimli yangilanishning jadal yo‘lini bosib o‘tdi. 2010-yillarning o‘rtalarida O‘zbekiston YIMning nominal hajmi 60-65 milliard dollar atrofida bo‘lgan, 2025-yilga kelib bu ko‘rsatkich Murojaatnomada taʼkidlanganidek, 145 milliard dollarga yetdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashington shahriga tashrifning ishbilarmonlik dasturi doirasida ikki tomonlama hujjatlarni imzolashga bagʻishlangan marosim va qoʻshma loyihalar taqdimotida ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vashingtonga amaliy tashrifi doirasidagi ishbilarmonlik uchrashuvlarining navbatdagisi AQSh savdo vakili Jeymison Grir bilan boʻldi.
Vashington shahriga tashrifning ishbilarmonlik tadbirlari davomida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSh Eksport-import banki prezidenti va raisi Jon Yovanovich hamda Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Ben Blekni qabul qildi.
Jumladan Germaniya Federal iqtisodiy ishlar va energetika vaziri Katerina Rayxe bilan uchrashuvda mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikda istiqbolli rivojlanish dinamikasi qayd etildi. So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga ortganligi, qo‘shma investitsiya portfeli 10 milliard dollardan oshib, “yashil” energetika, sanoat, muhim xomashyolar va ishchi kuchining harakatchanligi sohasida hamkorlik kengayib borayotganligi ta’kidlandi. Shu doirada savdo va investitsiyaviy sheriklikni faollashtirish hamda kelgusida ikki tomonlama biznes tadbirlari oldidan aniq loyihalarni ishlab chiqish masalalarida kelishuvga erishildi.
Tashrif doirasida Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqot davomida aloqalarni mustahkamlash va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning salomlari yetkazildi hamda Germaniyaning Markaziy Osiyoga bo‘lgan doimiy qo‘llab-quvvatlashi uchun minnatdorlik bildirildi. Germaniyaning mintaqaga nisbatan Yevropa Ittifoqi siyosatini shakllantirishdagi roli, xususan Markaziy Osiyo bo‘yicha YI Strategiyasi kabi tashabbuslar misolida muhim ekani qayd etildi. Ikki tomonlama munosabatlar izchil rivojlanib borayotgani, yashil taraqqiyot, energetika va ta’lim sohalarida aniq hamkorlik rejalari mavjudligi ta’kidlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki prezidenti Szou Szyai boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston–Rossiya aloqalarining o‘tgan yildagi natijalari va 2026-yilga mo‘ljallangan rejalari muhokama qilindi. Ko‘plab sohalarda kuzatilayotgan ijobiy dinamika ta’kidlandi, jumladan, 2025-yilda o‘zaro savdo aylanmasi 11 foizga yetganligi qayd etildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islomobod shahriga davlat tashrifi doirasida “Ayvoni Sadr” qarorgohida Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti Asif Ali Zardoriy bilan tor doirada va delegatsiyalar ishtirokida uchrashuv oʻtkazdi.
Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Pokiston Milliy fan va texnologiyalar universitetining faxriy doktori va professori unvonlarini berish marosimi bo‘lib o‘tdi.
5-fevral kuni Islomobod shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif tor doirada muzokara hamda oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining birinchi yigʻilishini oʻtkazdilar.
Жорий йилнинг 28–30 октябрь кунлари Наманган шаҳридаги «Афсоналар водийси» истироҳат боғида Биринчи Наманган халқаро асал фестивали ўтказилади, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Boy va xilma-xil madaniy va tabiiy merosi bilan O'zbekiston jahon turizm bozorida asosiy ishtirokchilardan biri bo'lish uchun barcha imkoniyatlarga ega. So'nggi yillarda Respublika hukumati turizm sohasini rivojlantirish bo'yicha faol ish olib bormoqda va uning milliy iqtisodiyot uchun muhim rolini anglamoqda.
Muqaddas Buxoro O‘zbekistonning sayyohlik durdonalaridan biridir. Tarixiy shahar markazi YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Shaharning yoshi 2500 yildan oshgan.
Dunyoning eng buyuk shoir va faylasuflari uni - qalb bog‘i, sharq durdonasi, dunyoning ko‘zgusi va hatto yer yuzi deb atashganlarida ham, ular bu go‘zal shaharning barcha go‘zalligi va boyliklarini tasvirlab berolmagan bo‘lardilar.